Z życia przedszkola rok 2017/2018

 TEATRZYK "EDEN " -  1 III 2018 r.
Dzisiaj gściliśmy w naszym przedszkolu Teatrzyk "EDEN" z przedstawieniem pt.: "Prawdziwy skarb". Na tle przypowieści o Marnotrawnym Synu Aktorzy ukazali nam, że prawdziwym skarbem jest RODZINA i MIŁOŚĆ. Dziękujemy za wspaniały występ i piękne stroje.
teatrzyk eden skarb 1teatrzyk eden skarb 2teatrzyk eden skarb 3teatrzyk eden skarb 4teatrzyk eden skarb 5teatrzyk eden skarb 6POKAZ PŁAZÓW - 22 II 2018 r.

Niecodzienni goście pojawili się w naszym przedszkolu 22 lutego. Do tej pory spotykane na łąkach lub nad jeziorem, tym razem zasiadły z nami na dywanie. O kim mowa? Oczywiście o płazach, które mogliśmy podziwiać, poznać wiele ciekawostek związanych z ich życiem i funkcjonowaniem oraz zaprzyjaźnić się, bowiem nasi goście ochoczo zasiadali na naszych rękach i kolanach. Przy okazji dzieci  dowiedziały się, że w Polsce wszystkie płazy są pod ścisłą ochroną i nie wolno ich niszczyć . Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w lekcji żywej przyrody  , zadawały wiele pytań i z uwagą obserwowały zachowania zwierząt.
płazy 1płazy 2płazy 3płazy 4płazy 5płazy 6DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO - 21 II 2018 r.

21 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji każdy przedszkolak mógł przynieść książkę napisaną przez polskiego poetę lub pisarza, dzięki temu mogliśmy wspólnie oddać się lekturze wierszy J. Tuwima, J. Brzechwy, a także zapoznać się z opowiadaniami W. Chotomskiej czy J. Papuzińskiej. Ogromne wrażenie zrobiła na nas bajka napisana przez K. Szestak „Szary domek”. Dzieci poprzez wspólną zabawę dowiedziały się wielu ciekawostek na temat języka ojczystego, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Dużo radości sprawiło nam rozszyfrowywanie związków frazeologicznych i niektórych przysłów. Jesteśmy dumni, że możemy posługiwać się językiem polskim!
dzien jezyka ojczystego 5dzien jezyka ojczystego 6 TEATRZYK "SKRZAT " Muzyczne podróże" - 7 II 2018 r.

Kiedy w progach naszego przedszkola pojawiają się aktorzy Teatru Skrzat, wszystkie przedszkolaki doskonale wiedzą co to oznacza – mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy z mądrym przesłaniem. Nie inaczej było 7 lutego, kiedy sala przedszkolna znów zamieniła się w salę teatralną. Podziwiając niezwykłą grę aktorską naszych gości odbyliśmy fascynującą muzyczną podróż po krainie baśni. Dzieci wspólnie z Profesorem Kleksem mogły między innymi posłuchać gry na niewidzialnych instrumentach, razem pośpiewać i zatańczyć. Na koniec jak przystało na wspaniałą widownię nagrodziliśmy naszych aktorów solidnymi brawami.

tm 2tm 3tm 4tm 5tm 6tm 7

 

BAL KARNAWAŁOWY- 5 II 2018 r.

5 lutego próżno było wypatrywać w naszych salach przedszkolaków, zamiast nich pojawiły się za to królewny z różnych stron świata, super bohaterzy, dzielne i odważne zwierzątka, policjanci, strażacy, baletnice i smoki. To wszystko za sprawą balu karnawałowego, na który z niecierpliwością oczekiwaliśmy planując nasze barwne przebrania. W tym roku mogliśmy wspólnie bawić się przy słynnych przebojach dyskotekowych, zarówno tych współczesnych jak i tych, które królowały na parkiecie w latach 70-tych i 80-tych. Do wspaniałej zabawy zaprosiła nas firma artystyczna Fiku-Miku. Nie zabrakło również konkursów i słodkiego poczęstunku. Do zobaczenia za rok!

Bal 1Bal 2Bal 3Bal 4Bal 6Bal 7Bal 8Bal 9ZIMOWE IGRZYSKA PRZEDSZKOLAKÓW
 - 1 II 2018 r.
Miesiąc luty zaczął się dla Motylków bardzo sportowo a to za sprawą wyjazdu na V Zimowe Igrzyska Przedszkolaków zorganizowane przez Akademię Sportu Progres. Po raz kolejny mieliśmy możliwość wziąć udział we wspaniałym sportowym wydarzeniu, zasiąść na trybunach obok kolegów i koleżanek z innych przedszkoli i kibicować sobie nawzajem. Igrzyska tradycyjnie rozpoczął przemarsz wszystkich grup przedszkolnych oraz wspólna rozgrzewka, następnie przyszedł czas na skoki w workach, rzuty do celu, tor przeszkód i slalom z piłką. Na sam koniec w ruch poszły pompony, kiedy to rozpoczęły się mecze piłki nożnej a nasi piłkarze zaprezentowali grę na najwyższym poziomie. Trenerom i organizatorom dziękujemy za wspaniale i aktywnie spędzony czas!
i 1i 2i 3i 4i 5i 6i 7
TEATRZYK URWIS - 26 I 2018 r.

26 stycznia do naszego przedszkola zawitał Teatr Urwis z przedstawieniem „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.  Przedszkolaki miały okazję podziwiać aktorów w jednej ze swoich ulubionych bajek. Tym razem jednak ku zaskoczeniu wszystkich to król był tutaj czarnym charakterem a  po zaczarowane zwierciadło sięgała jego córka. Przebiegły król chcąc pozbyć się z zamku pięknej Śnieżki wysyła ją do lasu, aby przyniosła kwiat paproci. Śnieżka przemierzając las tradycyjnie trafia do domku krasnoludków, które ratują ją z niejednej opresji. W rolę krasnoludków wcielił się nie kto inny, jak nasze przedszkolaki.

t 1t 2t 3t 4t 5t 6t 7t 8KÓŁKO MUZYCZNE "MAŁY GRAJEK"

W naszym przedszkolu prowadzone jest przez s. Magdalenę kółko muzyczne „Mały Grajek” z udziałem chętnych dzieci – zdolnych muzycznie. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godz. 11.00  i czwartek o godz. 12.30. Celem zajęć jest rozwój zainteresowań i uzdolnień muzycznych - nauka gry na gitarze klasycznej i akustycznej. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z budową gitary oraz rozróżniania brzmienia dźwięków  molowych od durowych a następnie uczą się prostych chwytów. Już gramy!!!
JJJ
G 1G 2G 3G 4G 5DZIEŃ BABCI I DZIADKA - 17, 18 I 2018 r.

17 i 18 stycznia w naszym przedszkolu oczekiwaliśmy przybycia niezwykłych i wspaniałych gości. Czerwone serduszka zdobiące sale i korytarze wprowadziły nas w nastrój oczekiwania a odwiedzającym nas Babciom i Dziadkom przypominały o naszej wdzięczności i miłości. Babcie i Dziadkowie z okazji swojego święta mogli podziwiać wnuczęta w rolach jasełkowych, wysłuchać tych znanych jak i zupełnie nowych dla nich pastorałek. Tuż po jasełkach przyszedł czas na życzenia i piosenki o tym jak bardzo kochamy naszych Dziadków i Babcie. Przedszkolaki wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty i zaprosiły swoich gości do sali na poczęstunek i wspólne kolędowanie. Wszystkim Babciom i Dziadkom serdecznie dziękujemy za przybycie i życzymy dużo zdrowia, uśmiechu i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień!

 DB 1DB 2DB 3DB 4DB 5DB 6DB 7DB 8DB 9DB 10DB 11DB 12DB 13DB 14PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK
 - 16 I 2018 r. 

„Kolędnicy, wędrownicy z gwiazdą na patyku pogubili wszystkie nuty ze starych śpiewników…”- to właśnie tymi słowami pastorałki powitali nas organizatorzy IX już Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Kolędnicy- Wędrownicy” w Przedszkolu Prywatnym Nr 1 na ul. Felińskiego 22 w Krakowie. Nasze przedszkole reprezentowała Julia z pastorałką „Tak! On jest Królem” oraz Martyna i Lena S., które zaśpiewały „Kołysankę dla Dzieciątka”. Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali wyróżnieni pięknymi dyplomami i zaproszeni na pyszny poczęstunek, nie zabrakło również wspólnego kolędowania.

 k 1k 2k 5KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
 - 16 I 2018 r. 
W Przedszkolu Parafialnym Miłosierdzia Bożego nr 188 w Krakowie, os. Na Wzgórzach odbył się wokalny konkurs międzyprzedszkolny „Kolędy i Pastorałki” Z naszego przedszkola przygotowane przez s. Magdalenę  pojechały dziewczynki z grupy MOTYLKÓW  Pola Dz. i Hania B., które zajęły w konkursie I miejsce. GRATULUJEMY.
KK 2KK 3KK 1WYJAZD DO KINA - 2 I 2018 r.

Dzięki zaangażowaniu przedszkolaków i rodziców w akcję „Kino za baterie” organizowaną przez MPO Kraków, mogliśmy 11 stycznia wybrać się do kina „Multikino”, aby choć na chwilę znaleźć się w Dolinie Muminków, a to za sprawą filmu „Magiczna zima Muminków”. To opowieść o wyjątkowym czasie w Dolinie Muminków. Głównym bohaterem był Muminek, który tej zimy postanowił nie zasypiać. Chciał dowiedzieć się, jak wygląda świat gdy cała rodzina śpi. Tej zimy odkrył co to śnieg i mróz oraz nauczył się wiele o zimowej Dolinie. Z największą niecierpliwością Muminek  jednak czekał na tajemniczego gościa, Gwiazdkę. To również opowieść, która nauczyła nas, iż w życiu najważniejsza jest miłość, przyjaźń i rodzina. 

k 1k 2k 3

 


WIGILIA
 PRZEDSZKOLNA- 22 XII 2017 r.
22 grudnia w odświętnych strojach, oczekiwaliśmy w naszym przedszkolu na ks. proboszcza Stanisława Wątrobę oraz ks. wikariusza Józefa Habinę, aby wspólnie uczestniczyć w wigilii przedszkolnej. Świętowanie w naszej przedszkolnej rodzinie rozpoczęliśmy od modlitwy, wysłuchania ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa i dzielenia się opłatkiem, któremu towarzyszyły życzenia. Następnie przyszedł czas na wspólny posiłek przy świątecznie nakrytym stole oraz wspólne kolędowanie. Tego dnia w naszych serduszkach szczególnie rozważaliśmy tajemnice Bożego Narodzenia, dzieląc się między sobą życzliwością i dobrym słowem.
W 1W 2W 3W 4
JASEŁKA
 - 20,21 XII 2017 r.
Z wielkim zaangażowaniem i radością przedszkolaki przygotowywały się do swoich przedstawień jasełkowych, które odbyły się w dniach 20 i 21 grudnia. Na wspólne świętowanie i zgłębianie tajemnicy Bożego Narodzenia zaprosiliśmy naszych rodziców oraz księży pracujących w naszej parafii. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek towarzyszyliśmy Marii i Józefowi, kiedy szukali miejsca, w którym mógłby się narodzić Jezus, radowaliśmy się z narodzin Zbawiciela, towarzyszyliśmy pasterzom i królom, którzy mogli go witać i jako pierwsi oddać mu pokłon. Tuż po jasełkach przyszedł czas na wspólną modlitwę, błogosławieństwo ks. proboszcza Stanisława Wątroby oraz dzielenie się opłatkiem i świąteczne życzenia. Następnie udaliśmy się wraz z rodzicami do sali na słodki poczęstunek i radosne kolędowanie. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom!
J 1J 2J 3J 4J 5J 6J 7J 8J 9J 10

 


 
J 11J 12J 13J 14J 15J 16J 17J 18J 19KONKURS MIĘDZYPRZEDSZKOLNY - 18 XII 2017 r.

Czas Adwentu to czas, kiedy wszystkie przedszkolaki przygotowywały swoje serduszka na przyjście Pana Jezusa, to również czas kiedy chcieliśmy bliżej poznawać tradycje Bożonarodzeniowe, dlatego też zaprosiliśmy wszystkie przedszkola działające na terenie parafii Chrystusa Króla do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Tradycyjna Choinka Bożonarodzeniowa”. Dotarło do nas ponad 20 choinek z różnych grup przedszkolnych spośród ośmiu działających przedszkoli. Każda choinka była niezwykła, każda była zupełnie inna, wykonana przy pomocy innych materiałów, z zastosowaniem różnorodnych technik plastycznych. Oryginalne pomysły i niezwykła kreatywność przedszkolaków sprawiły, że jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem, jakim było przyznanie miejsc w dwóch kategoriach wiekowych. W tym roku prace oceniał redaktor naczelny magazynu „Blizej Przedszkola” – Robert Halik, pisarka i poetka – Ewa Stadtmuller, wikariusz pracujący w parafii i katecheta – ks. Józef Habina oraz przedstawicielki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Pierwsze miejsca otrzymały Przedszkole Samorządowe nr 66 w Krakowie oraz Przedszkole Prywatne „Dorotka” a uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród i podziękowań, któremu przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Wątroba odbyło się 18 grudnia w Kościele parafialnym na os. Gotyk. Spotkanie to było również okazją do wspólnej modlitwy, kolędowania i świątecznych życzeń a w nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadził nas montaż słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci z Przedszkola Publicznego Parafii Chrystusa Króla im. św. Jana Pawła II. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie i za przygotowanie dzieci do konkursu. Zapraszamy do czytania „Niedzieli” 7 stycznia, gdzie będzie można znaleźć relację z tego wydarzenia. 
KON 1KON 2KON 3KON 4KON 5KON 6KON 7KON 8KON 9KON 10KON 11KON 12KON 13KON 14KON 15konkurs choinka 1AKADEMIA MAŁYCH NAUKOWCÓW - WARSZTATY - 11 XII 2017 r.
To już trzecie spotkanie z cyklu „Akademia Małych Naukowców”, a jeśli naukowcy to na pewno profesor Szkiełko i jej niesforna asystentka żaba Monika. Tym razem zgłębialiśmy tajemnice powietrza. Czy jest skoro go nie widać? Czy pachnie? Czy możemy go poczuć? Komu jest potrzebne i do czego? To tylko niektóre pytania na które szukaliśmy odpowiedzi. Jak zwykle już, profesor Szkiełko zaskoczyła nas wspaniałymi, zadziwiającymi wręcz doświadczeniami. Dowiedzieliśmy się dlaczego papier w szklance zanurzonej w wodzie dnem do góry nie staje się mokry i dlaczego świeca przykryta słoikiem gaśnie. Największe wrażenie zrobił na nas jednak balon odrzutowy, który pokazał nam dlaczego samoloty latają. Po raz kolejny dziękujemy serdecznie za wspaniałe zajęcia!

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE - 7 XII 2017 r.
Kiedy dostaliśmy wiadomość, że Cecylka Knedelek oczekuje na nas w Klubie Złotych Serduszek, nie pozostało nam nic innego jak 7 grudnia wybrać się do Biblioteki Publicznej Filia nr 9 w Krakowie na spotkanie z tak niezwykle sympatyczną bohaterką książki Joanny Krzyżanek. Po wysłuchaniu dalszych losów Cecylki, tym razem dotyczących świąt Bożego Narodzenia, zainspirowani jej postawą i dobrymi uczynkami mogliśmy zastanowić się nad tym jakie dobre uczynki mogą towarzyszyć naszym przygotowaniom do świąt. Każdy z nas na pasku papieru narysował jeden dobry świąteczny uczynek, a żeby nic nie umknęło zapominalskim , stworzyliśmy z naszych pasków, jeden długi łańcuch choinkowy. Teraz każdy z nas będzie mógł w dowolnej chwili przypomnieć sobie o swoim postanowieniu, wystarczy tylko spojrzeć na odpowiedni fragment łańcucha
J Dziękujemy!
B 1B 2B 3B 4B 5ŚWIĘTY MIKOŁAJ - 6 XII 2017 r.

Jest taki dzień w kalendarzu, na który wszystkie dzieci czekają z niecierpliwością i radością, to oczywiście 6 grudnia. Dzieci w naszym przedszkolu długo przygotowywały się na to wspaniałe wydarzenie, ucząc się piosenek i poznając niezwykłą historię św. Mikołaja, poruszającą i przepełnioną dobrocią i miłością do drugiego człowieka. Nasze stroje i podniosła atmosfera w przedszkolu zdradzały niezwykłość tego co czekało nas tuż po obiedzie. W nastrój świąteczny, umilając nam oczekiwanie na tego najważniejszego gościa, wprowadził nas Teatr Eden, swoją sztuką „Opowieść wigilijna”. Wspólnie z bohaterami, przeżywaliśmy ich rozterki i cieszyliśmy się ze szczęśliwego zakończenia przy stole wigilijnym. Tuż po przedstawieniu rozpoczęliśmy oczekiwanie na św. Mikołaja śpiewając piosenki i niecierpliwie wyglądając gościa. Św. Mikołaj tak jak dzieci prosiły go w piosence przybył w asyście anioła i ku naszej radości w swoim worku pomieścił prezenty dla wszystkich grzecznych małych i dużych dzieci. Kochany św. Mikołaju dziękujemy!
M 1M 2M 3M 4M 5

 


STRAŻ MIEJSKA - 5 XII 2017 r.

5 grudnia wszystkie przedszkolaki miały okazję uzupełnić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze, a to za sprawą zajęć, jakie przeprowadzili dla nas przedstawiciele Straży Miejskiej w Krakowie. Znając ruch drogowy z perspektywy pieszego, tym razem mieliśmy możliwość wcielić się w kierujących pojazdami. Okazało się, iż wcale nie jest łatwo zwracać uwagę na sygnalizację świetlną i prowadzić pojazd. Nad bezpieczeństwem na naszych przedszkolnych drogach czuwali mali policjanci, którzy reagowali na każde najmniejsze wykroczenie, natomiast pracownicy stacji benzynowej uzupełniali braki paliwa. Dziękujemy strażnikom miejskim, za wspaniała zabawę, podczas której dowiedzieliśmy się jak być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego a także jak się zachować w sytuacji różnych innych zagrożeń.
str 1str 2str 3str 4WIZYTA W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - 30 XI, 1 XII 2017 r.

30 listopada i 1 grudnia „Motylki” i „Pszczółki” odwiedzały znany nam już gabinet stomatologiczny Swissdent w Krakowie przy ul. Mackiewicza. Wszystkie przedszkolaki znów zostały powitane przez niezwykle sympatyczną higienistkę stomatologiczną – panią Sylwię i poznawały tajniki tej jakże odpowiedzialnej i ważnej pracy oraz dowiadywały się jak dbać o swoje zęby. Zanim dzielnie wkroczyliśmy do gabinetu, każdy z nas nauczył się prawidłowo szczotkować zęby i mógł swoje umiejętności przetestować na dwóch bohaterach naszego spotkania , lwie Leonie i aligatorze Alim. Znakomicie też poradziliśmy sobie z zagadkami i pytaniami pani higienistki. W gabinecie stomatologicznym czekał na nas dinozaur Bruno i jego asystentka, ośmiornica Marcelina, dzieci oglądały zdjęcia rentgenowskie na negatoskopie i mogły osobiście uzupełnić ubytki w zębach Leona. Każdy dzielny przedszkolak otrzymał na pamiątkę prawdziwe lusterko dentystyczne, naklejki i dyplom. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia i z niecierpliwością czekamy na kolejne!
s 4s 9s 8s 7s 5s 6

 

 

ZAJĘCIA OTWARTE - 29 XI, 30 XI 2017 r.
29 listopada „Motylki” a 30 listopada „Pszczółki” oczekiwały z niecierpliwością swoich rodziców w przedszkolu. To właśnie w tych dniach odbyły się zajęcia otwarte, będące częścią realizowanej w przedszkolu innowacji pedagogicznej „Podróżując ze św. Janem Pawłem II wkraczamy w świat wartości”. To już trzecie spotkanie dotyczące najważniejszych wartości w naszym życiu, mające na celu zwrócenie uwagi naszym kochanym przedszkolakom na to co istotne. Tym razem w obu grupach zastanawialiśmy się nad tym czym jest uczciwość, dlaczego warto być uczciwym człowiekiem, mówiliśmy o zaufaniu i wsłuchiwaliśmy się w słowa św. Jana Pawła II kierowane do Polaków w 1991 r. a dotyczące właśnie uczciwości. „Motylki” wysłuchały „Bajki o uczciwości” z zaskakującym zakończeniem a „Pszczółki” poznały Grzesia, który nie do końca wiedział czym jest uczciwość. Na koniec zajęć dzieci wspólnie z rodzicami wykonały wspaniałe „Kwiaty uczciwości”. Wszystkim rodzicom i dzieciom serdecznie dziękujemy za obecność!


g1z 1g1z 2g1z 3g1z 4P1140972P1140975P1140977P1140980P1140992P1150009


WARSZTATY  "FINANSOWY ELEMENTARZ - 22 XI 2017r.
Dzięki Fundacji Banku Millennium, 22 listopada w naszym przedszkolu odbyły się niezwykłe warsztaty pod tytułem „Finansowy elementarz”. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom idei przedsiębiorczości. Przedszkolaki dowiedziały się jaka jest różnica między potrzebą a zachcianką, porozmawiały na temat oszczędzania i wartości pieniądza. Sympatyczny przewodnik dzieci po świecie finansów – Pan Sebastian uświadomił dzieciom, że rodzice nie zawsze mogą zrealizować prośby dotyczące kupna nowej zabawki. Dowiedzieliśmy się również jaka jest relacja między pracą, pieniędzmi i wydatkami.
B 2B 3B 4B 5B 6B 7B 8B 9B 10TAŃCZĄCE SMYCZKI -21 XI 2017r.

21 listopada w naszym przedszkolu wystąpił pan Jan Woźnica - wirtuoz gry na skrzypcach. Muzyk dał popis swych umiejętności prezentując następujące utwory: Polka Tik- Tak J. Straussa; Polonez M. Ogińskiego; Walc z filmu  „Noce i dnie”; Marsz Radetzkiego, J. Straussa;  Kankan, Offenbacha. Dzieci zostały zaangażowane do gry na skrzypcach, tańców oraz rozwiązywania muzycznych zagadek. Spotkanie zakończyło się japońska zabawą ruchową przy której dzieci wspaniale się bawiły. Spotkanie bardzo podobało się dzieciom, które nagrodziły skrzypka wielkimi brawami.
sk 1sk 2sk 3sk 4sk 5sk 6sk 7sk 8sk 9sk 10sk 11sk 13sk 14sk 15sk 16TEATR LUDOWY - 16 XI 2017r.

16 listopada całe nasze przedszkole wybrało się na niezwykły spektakl do Teatru Ludowego w Krakowie. Podobnie jak w ubiegłym roku, również i tym razem Pyza Mazowiecka zabrała nas w niezwykłą podróż. Po wspólnej wędrówce po Polsce, przyszedł czas na wyprawę za wielką wodę. Tym razem Pyza zostaje zaproszona do Ameryki, gdzie czekają na nią mieszkające tam polskie dzieci. Pyza pakuje prezenty i wyrusza wraz z nami, aby zobaczyć nowe miejsca, spotkać nowych przyjaciół i poszukać polskich śladów na amerykańskiej ziemi. Spektakl urzekł nas nie tylko barwnymi strojami, niezwykłymi tańcami Krakowskiej Akademii Tańca oraz muzyką , ale był również wspaniałą lekcją geografii, historii i patriotyzmu.

T 1T 2T 3T 4T 6T 7T 8T 9TEATRZYK URWIS - 13 XI 2017r.
13 listopada marca w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie teatralne pt: ,, Król zwierząt". Aktorzy teatru „Urwis” przedstawili nam zabawną i kolorową bajkę, która opowiada o przełomowych zmianach w dżungli. Dotychczasowy król nie chciał być dalej władcą. Dlatego na króla zwierząt została wybrana małpka. W przedstawieniu była zawarta nauka zachowań sovioir vivrei, że nie powinno się oceniać innych tylko po pozorach. Dzieci bardzo chętnie oglądały przedstawienie i uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych zapoczątkowanych przez aktorów.
P1140822P1140823P1140829P1140830P1140831P1140833P1140836ZAJĘCIA W BIBLIOTECE - 9 XI 2017r.
9 listopada był kolejnym dniem, kiedy to „Motylki” miały okazję spotkać się z przesympatyczną Cecylką Knedelek w ramach spotkań w Bibliotece Publicznej Filia nr 9. Był to niezmiernie ważny dzień dla Klubu Złotych Serduszek, ponieważ doszło do oficjalnego udekorowania złotej skrzyni na dobre uczynki. „Motylki” wysłuchały dalszych przygód Cecylki, wykonały widokówki z myślą o osobach potrzebujących, a na koniec wylosowaliśmy z naszej skrzynki kolejny dobry uczynek. Tym razem chcemy szczególnie zwrócić uwagę na pomoc osobom niepełnosprawnym. Do następnego razu Cecylko!
P1140716P1140753P1140758P1140760P1140761P1140772P1140779AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI- 8 XI 2017r.

„Dzisiaj wielka jest rocznica, 11 listopada, tym co zmarli za ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa”. Tymi słowami 08.11. rozpoczęła się uroczysta Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Przygotowaniom do uroczystości, obok nauki wierszy i pieśni, towarzyszyły szczególne rozmowy o Polsce, o historii. Nasze przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie losami swojej Ojczyzny, dowiedziały się o czym mówi „Rota” i kiedy pierwszy raz zagrano „Warszawiankę”. Dzień przedstawienia był dniem szczególnym, serduszko każdego przedszkolaka pięknym śpiewem i recytacją oraz wspólną modlitwą dało wyraz swojej miłości do Polski. Tradycyjnie już, tuż po Akademii odbył się Rodzinny Konkurs Pieśni Patriotycznej. W tym roku w konkursie wzięło udział dziewięć rodzin z naszego przedszkola, które swoim wykonaniem uczyniły ten dzień wyjątkowym i skierowały nasze myśli ku Ojczyźnie. Po wysłuchaniu wszystkich utworów jury pod przewodnictwem ks. Proboszcza Stanisława Wątroby udało się na obrady a zgromadzonych gości zaprosiliśmy w tym czasie na Patriotyczne Karaoke. Wszystkim uczestnikom konkursu, przybyłym gościom, rodzicom, dzieciom oraz szanownemu jury serdecznie dziękujemy a laureatom gratulujemy! Zapraszamy za rok, aby wspólnie świętować 100 – tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
KS 1KS 2KS 3KS 4KS 5KS 6KS 7KS 8KS 9KS 10

WARSZTATY "AKADEMIA MAŁYCH NAUKOWCÓW" - 6 XI 2017r.

Z prądem nie ma żartów ! Wie to każdy przedszkolak, mały i duży, a to dzięki zajęciom które przygotowała dla nas Pani Profesor Szkiełko wraz ze swoją asystentką, żabą Moniką. Ciekawe doświadczenia sprawiły, iż zrozumieliśmy jak bardzo pożyteczny i zarazem niebezpieczny jest prąd, pomimo tego że jest niewidzialny. Tego dnia bateria stała się naszą małą elektrownią a obwody elektryczne budowaliśmy z ogórków. Dowiedzieliśmy  się,  że drewno i  plastik  nie  przewodzą  prądu,  natomiast  metal  jest  jego  doskonałym  przewodnikiem.  Gdy  podłączyliśmy  żaróweczkę  do  ogórka  kiszonego -  ku  naszemu  zdziwieniu  -  zaświeciła!  To  dopiero  była  zabawa! Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, aby dalej zgłębiać tajniki zjawisk przyrodniczych i fizycznych.
ak 2ak 3ak 4ak 5ak 6ak 7ak 8ak 9ak 10ak 11
SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM - 26 X 2017r.

26 października, przedszkolaki od rana wyczekiwały niezwykłego gościa. Tuż po śniadaniu powitaliśmy w naszym przedszkolu ratownika medycznego. „Motylki” i „Pszczółki” z ogromnym zaciekawieniem i uznaniem słuchały słów, które kierował do nas pan ratownik. Wsłuchując się w tą opowieść, poznawaliśmy specyfikę tego zawodu, trud i ogromną odpowiedzialność, która mu towarzyszy. Ratownik uświadomił nam iż każdy z nas może kiedyś znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie trzeba komuś pomóc, wykonać czynności ratujące życie. Z wielką uwagą oglądaliśmy sprzęt, którym na co dzień posługuje się ratownik medyczny, mieliśmy też okazję sprawdzić jak bardzo ciężki jest jego plecak. Poznaliśmy trudne słowo – resuscytacja i podziwialiśmy niezwykle mądre urządzenie jakim jest defibrylator AED. Przedszkolaki obiecały sprawdzić czy na pewno znajduje się w miejscach wymienionych nam przez ratownika. Dziękujemy za mądre i bardzo potrzebne zajęcia.
Ratownik 1Ratownik 5Ratownik 7Ratownik 8Ratownik 9Ratownik 10

 

 

NASZ PATRON ŚW. JAN PAWEŁ II - 22 X 2017r.

W dniu 22 października, w dzień wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II Dzieci wraz z Rodzicami i Personelem Przedszkola uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w Parafii Chrystusa Króla, którą sprawował ks. Proboszcz Stanisław Wątroba. Podczas Eucharystii, aby uczcić Patrona naszego Przedszkola św. Jana Pawła II, przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny, w którym brało udział cale Przedszkole. Rodzice czytali teksty a dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki mówiące o życiu i obecności wśród nas Świętego Jana Pawła II. Był to  dla nas wszystkich dzień radości i dziękczynienia za dar Papieża Polaka.

ŚW. JANIE PAWLE II PATRONIE NASZEGO PRZEDSZKOLA MÓDL SIĘ ZA NAMI.

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE - 19 X 2017r.
19 października grupa „Motylki” po raz kolejny odwiedziła Bibliotekę Filia nr 9 w Krakowie a dla wtajemniczonych Klub Złotych Serduszek. Podczas spotkania poznawaliśmy dalsze przygody Cecylki Knedelek, skosztowaliśmy uwielbianych przez Cecylkę poziomkowych ciasteczek i oczywiście dużo rozmawialiśmy o dobrych uczynkach. Każdy z nas narysował jeden wybrany gest dobroci, które następnie umieściliśmy w złotej skrzyni dobrych uczynków. Na koniec spotkania odbyło się oficjalne losowanie jednego dobrego uczynku, a wszyscy członkowie klubu zobowiązali się, iż będą o nim pamiętać i oczywiście realizować.
B 2B 3B 6B 7

 


WYCIECZKA "PSZCZÓŁEK" - 19 X 2017r.
19 października grupa „Pszczółki”, korzystając z przepięknej pogody, wybrała się do Parku im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie na poszukiwanie oznak jesieni i wspólne zabawy pośród kolorowych liści. Pani Jesień przywitała przedszkolaki ciepłymi promieniami słońca i zaprosiła do zgłębiania tajemnic jesiennego parku. „Pszczółki” niczym mali detektywi szukały liści z różnych drzew, porównywały ich kształt, wielkość i kolor. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie dlaczego drzewa pozbywają się swoich liści a wiewiórki mają właśnie teraz tak dużo pracy. Pani Jesień uchyliła nam jednak rąbek tajemnicy, opowiadając o swojej dobrej przyjaciółce, która za jakiś czas otuli park białą, puszystą kołderką .
PA 1PA 2PA 3PA 4PA 5PA 6PA 7PA 9PA 11PA 10
TEATRZYK SKRZAT - 17 X 2017r.
„O babci, krasnoludku i zielonych kulkach”, to kolejne przedstawienie Teatru Skrzat, który odwiedził nasze przedszkole. Na początku widowiska dzieci poznały przesympatyczną babcię Danusię, która wolny czas spędza wykonując przeróżne rzeczy na drutach. Pewnego dnia babcię odwiedza krasnoludek, któremu babcia obiecuje zrobić piękny czerwony kubraczek na zimę. I w tym miejscu zaczynają się kłopoty, ponieważ oprócz babci w domku mieszka pewien niesforny kotek, miłośnik włóczkowych kulek. Oczywiście, jak łatwo się domyślić kłopoty, oznaczały dla naszych przedszkolaków mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy, za co serdecznie dziękujemy aktorom Teatru Skrzat.

WARSZTATY "AKADEMIA MAŁYCH NAUKOWCÓW" - 16 X 2017r.
16 października do naszego przedszkola zawitali niezwykli goście : Pani Profesor Szkiełko i jej mała przyjaciółka żabka Monika, a to za sprawą warsztatów z cyklu „Akademia Małych Naukowców”. Po ciepłym przywitaniu i krótkim zapoznaniu się przyszedł czas na całkiem poważne tematy. Kwestię magnesów większość z nas miała wstępnie opanowaną, a to za sprawą domowych lodówek mniej lub bardziej przystrojonych właśnie magnesami. Mało który przedszkolak zdawał sobie jednak sprawę, iż największym magnesem jest nasza planeta. Motylki i Pszczółki metodą prób i błędów doszły do wniosku, iż magnes przyciąga przedmioty metalowe, pozostając obojętnym na plastik i drewno. Mieliśmy możliwość obserwować działanie różnych magnesów, od tych malutkich, do największej magnetycznej podkowy. Hitem jednak okazał się spinacz wędrujący czarodziejsko po talerzyku i opiłki żelaza układające się w śmiesznego jeża. Na koniec każdy z nas mógł poeksperymentować z różnymi magnesami . Pani Profesor Szkiełko mówimy : Do zobaczenia!
N 1N 2N 3N 4N 5N 6N 7
SPOTKANIE W GIMNAZJUM NR 59 W KRAKOWIE -11 X 2017r.

Dlaczego zamykamy oczy kichając? Która kość w naszym organizmie jest najmniejsza? Czym są złudzenia optyczne? To tylko kilka pytań, na które nasze 6-latki uzyskały odpowiedź podczas kolejnego już spotkania w Gimnazjum nr 59 w Krakowie. Tradycyjnie już zostaliśmy powitani przez wspaniała kadrę oraz uczniów, którzy tym razem zaskoczyli nas nieco inną tematyką spotkania. Mieliśmy zaszczyt obejrzeć wspaniale przygotowaną prezentację multimedialną „O człowieku” i wziąć udział w quizie, który sprawdził czy aby na pewno słuchaliśmy uważnie. Poznaliśmy przysłowia, w których ukryły się nazwy części ciała biorąc udział w lubianej zabawie „Kalambury”. Spotkaniu towarzyszył wspólny śpiew piosenek z muzyką na żywo, nie zabrakło również pysznych ciasteczek. Wielbiciele doświadczeń chemicznych również mogli poczuć się usatysfakcjonowani, gdyż na koniec uczniowie zaprezentowali dzieciom wybrane doświadczenia, a nawet zaprosili przedszkolaków do współpracy. Serdecznie dziękujemy.

Gimnazjum 1Gimnazjum 2Gimnazjum 4Gimnazjum 5Gimnazjum 6Gimnazjum 7Gimnazjum 8Gimnazjum 9Gimnazjum 11Gimnazjum 14Gimnazjum 15Gimnazjum 16Gimnazjum 17Gimnazjum 18SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI POLICJI - 9 X 2017r.

Koleżanko, kolego, znam zasady ruchu drogowego! Tak z pewnością może powiedzieć każdy Motylek i każda Pszczółka, a to za sprawą wizyty panów policjantów w naszym przedszkolu. Wizyta przedstawicieli Policji jest dla dzieci zawsze ogromnym wydarzeniem i przeżyciem, które z reguły owocuje bardzo sprecyzowanymi marzeniami. Ważnym owocem tego spotkania są jednak nade wszystko zasady bezpieczeństwa, zachowania i postępowania na drodze, ale również w innych sytuacjach życia codziennego. Dzieci dowiadywały się jak być świadomym i odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego, jak zachować się gdy zaczepia nas obca osoba oraz gdzie szukać pomocy. Każdy przedszkolak mógł przez chwile poczuć się jak prawdziwy policjant przymierzając elementy stroju, wszyscy też przyznaliśmy zgodnie, iż chcemy czuć się bezpieczni na drodze, dlatego otrzymaliśmy pożyteczne prezenty – odblaski.
P 1P 2P 3P 4P 5P 6P 7P 8

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE - 28 IX 2017r.
28 września po raz pierwszy w tym roku szkolnym, odwiedziliśmy naszą Bibliotekę Publiczną Filia nr 9 w Krakowie. W tym roku będziemy kontynuować spotkania przybliżające przedszkolakom świat wartości. Dziś mieliśmy okazję poznać autorkę książek dla dzieci Joannę Krzyżanek słuchając opowiadania „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”. Dzieci poznały ulubiony przysmak Cecylki a także dowiedziały się co to znaczy „robić dobre uczynki”. Idąc śladem Cecylki przedszkolaki pokierowane przez p. Agnieszkę założyły klub dobrych uczynków pod nazwą „Złote serduszka”, którą udało się wybrać po burzliwym głosowaniu. Odtąd nasze biblioteczne spotkania przybierają nieco inny charakter, będą to bowiem spotkania Klubu Złotych Serduszek . Pani Agnieszce dziękujemy serdecznie za kreatywność i wspaniałe zajęcia.
b1 1b1 3b1 4b1 5b1 6b1 8WYCIECZKA DO PARKU EDUKACJI GLOBALNEJ - 26 IX 2017r.
Korzystając z poprawy pogody „Motylki” i „Pszczółki” postanowiły wybrać się 26 września do Parku Edukacji Globalnej „Wioski świata” przy ul. Tynieckiej w Krakowie. Zwiedzając park mogliśmy choć na małą chwilę znaleźć się w innych częściach świata, niedostępnych i tak bardzo innych od naszej rzeczywistości. Mogliśmy zobaczyć   tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata mogliśmy w sposób namacalny doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji. Słuchając wspaniałej opowieści Pani Przewodnik nasze serca wypełniały się szacunkiem i empatią , zarówno do ludzi, żyjących niejednokrotnie w trudnych warunkach jak i do misjonarzy niosących im pomoc i przybliżającym wiarę w Boga. „Wioski świata” to niezwykłe miejsce, gdzie można doświadczyć poczucia jedności solidarności z każdym człowiekiem na kuli ziemskiej.
PARK 1PARK 2PARK 3PARK 4PARK 5PARK 6PARK 7PARK 8PARK 10WARSZTATY TEATRALNE  - 22 IX 2017r.
 Z całą pewnością można powiedzieć, iż wrzesień  naszym przedszkolakom upływa pod znakiem teatru. Po wspaniałym przedstawieniu przygotowanym przez Teatrzyk Skrzat, mogliśmy gościć 22 września Aktorów Teatru Groteska. Oprócz Aktorów, których na co dzień możemy podziwiać na scenie teatralnej, przybyła do nas cała aktorska rodzina w postaci pacynek, kukiełek i marionetek. Dzieci miały możliwość z bliska zobaczyć jak skonstruowane są lalki teatralne, jak się nimi manipuluje i przekonać się, że czasem jest to naprawdę ciężka praca. Każdy z nas miał inny pomysł na wspaniałe przedstawienie z ich udziałem. Na koniec mieliśmy możliwość wykazania się twórczością i kreatywnością tworząc ogromną kukiełkę. Naszym gościom dziękujemy i obiecujemy stawić się w Teatrze na jednym z niezwykłych spektakli.!
g 1g 2g 3g 4g 5g 6g 7

TEATRZYK SKRZAT 
- 19 IX 2017r.
19 września gościliśmy w naszym przedszkolu Aktorów z Teatrzyku Skrzat z przedstawieniem „Strach ma wielkie oczy”. Przedszkolaki dowiedziały się, że często zdarza się tak iż bojąc się czegoś bardzo mocno, obiekt naszego lęku wydaje się być jeszcze groźniejszy niż jest w rzeczywistości. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy bohaterki sztuki - Kasi, kibicowały jej w podróży, mającej na celu zdjęcie zaklęcia z Księcia, którego złe moce zamknęły w króliczej skórze. I tym razem dzieci przekonały się, że dobro zwycięża zło. Wspaniała gra aktorska, kontakt z dziećmi, muzyka i wartościowe scenki sprawiły, że przesłanie jakie niosła sztuka stało się zrozumiałe i trafiło zarówno do większych jak i mniejszych przedszkolaków.
S 2S 3S 4S 5S 6S 7S 8S 9 
MSZA ŚW NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
4 września miała miejsce uroczysta Msza św. z okazji rozpoczęcia roku przedszkolnego 2017/2018. W Eucharystii, której przewodniczył ks. Proboszcz Stanisław Wątroba wzięły udział dzieci, nauczyciele oraz personel przedszkoli działających na terenie Parafii Chrystusa Króla a także rodzice przedszkolaków. Wspólnie modliliśmy się o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej na cały rok zabawy i nauki. Przedszkolaki aktywnie włączyły się w modlitwę i śpiew pieśni przy akompaniamencie gitary. Zapraszamy na Mszę św. dla przedszkolaków w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 11.00 do naszego Kościoła.
msza 1msza 2msza 3msza 4msza 5msza 6msza 7msza 8msza 9msza 10msza 11msza 12