Z życia przedszkola rok 2018/2019

11 LISTOPADA

NIEPODLEGŁA DO HYMNU

11 listopada spotkaliśmy w naszym kościele parafialnym, aby uczestniczyć jak w każdą drugą niedzielę miesiąca we Mszy św. dla przedszkolaków. Tym razem jednak, było to spotkanie niezwykle wyjątkowe, bowiem kierując nasze myśli i serca ku Bogu, szczególnie pamiętaliśmy o naszej Ojczyźnie, która świętowała tego dnia 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Na zakończenie Mszy św. ks. Proboszcz Stanisław Wątroba, odmówił modlitwę Piotra Skargi za naszą ojczyznę, a w chwili kiedy dzwony oznajmiły godzinę 12.00, uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Narodowy włączając się tym samym w akcję „Niepodległa do Hymnu!”. Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność i wspólną modlitwę!

 

9 LISTOPADA

REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

 Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zaprosiła wszystkie przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy Hymn Narodowy, aby przyłączyć się do tej pięknej inicjatywy. Nasze przedszkolaki długo i solidnie przygotowywały się do tego wydarzenia ćwicząc wspólny śpiew oraz pamiętając o odpowiedniej postawie w czasie śpiewania Hymnu. Wyjątkowy charakter tego wydarzenia podkreśliły nasze odświętne stroje i dekoracje.

 

8 LISTOPADA

AKADEMIA PATRIOTYCZNA – KONKURS PIOSENKI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ

8 listopada kontynuowaliśmy w naszym przedszkolu świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości. Do kościoła parafialnego zaprosiliśmy naszych rodziców, aby oglądając przedstawienie „11 Listopada- zapamiętamy już na zawsze”, pokazać jak bardzo kochamy naszą Ojczyznę i chcemy poznawać jej historię. Widowisko przygotowane przez dzieci z grupy „Motylki”, było spojrzeniem na całe stulecie, w którym niejednokrotnie musieliśmy walczyć o wolność, walczyć aby nie stracić niepodległości odzyskanej w 1918 r. Po uroczystym wprowadzeniu  ks. Proboszcza Stanisława Wątroby i odśpiewaniu Hymnu Narodowego mieliśmy okazję wysłuchać takich utworów jak „Szara piechota”, „Serce w plecaku”, „Warszawskie dzieci”, czy „Mury”. Tuż po Akademii przyszedł czas na Rodzinny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej, który pozwolił rodzinom zaprezentować swoje umiejętności szerszej widowni. Wysłuchaliśmy wielu wzruszających wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej. Wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

 

7 LISTOPADA

PRZEGLĄD PIOSENKI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ

Chcąc wspólnie przeżywać radość, cieszyć się pięknem i wolnością Państwa Polskiego i świętować 100-lecie odzyskania niepodległości, 7 listopada w kościele parafialnym Chrystusa Króla, spotkały się dzieci oraz nauczyciele ze wszystkich przedszkoli z terenu parafii Chrystusa Króla na os. Gotyk. Przedszkolaki wzięły udział w I Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej, aby wierszem i piosenką, przypomnieć ważne momenty w historii naszego państwa oraz pochylić się nad tymi, którzy oddając życie, zaświadczyli o swojej miłości do Polski. Cała uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski a zakończyła modlitwą i błogosławieństwem  udzielonym przez ks. Proboszcza Stanisława Wątrobę. Wszystkim przedszkolakom oraz nauczycielom serdecznie dziękujemy za spotkanie i wspólną modlitwę.

 

23-24 PAŹDZIERNIKA

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

 Szczególnymi dniami dla naszych przedszkolaków były 23 i 24 października. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały swoich rodziców, którzy zostali zaproszeni na zajęcia otwarte. Tym razem, realizując w przedszkolu projekt edukacyjny „Piękna nasza Polska cała”, rozmawialiśmy wspólnie o Polsce, zastanawialiśmy się czym jest postawa patriotyczna, przypominaliśmy sobie barwy narodowe i symbole narodowe. Rodzice „Motylków”, mogli obejrzeć przedstawienie „Niech zstąpi Duch Twój” o życiu wielkiego Polaka, Karola Wojtyły oraz pracując  w grupach wykonać strój krakowski. Wszystkim rodzicom dziękujemy za obecność!

 

 22 PAŹDZIERNIKA

WARSZTATY - AKADEMIA MAŁEGO NAUKOWCA

22 października mieliśmy okazję, po raz pierwszy w tym roku przedszkolnym, spotkać się z profesor Szkiełko i jej uroczą asystentką – żabą Moniką. Jak zwykle pani profesor zabrała nas w cudowną podróż po świecie nauki. Tym razem poznawaliśmy zjawiska optyczne, obserwowaliśmy jak rozchodzi się światło, jak zachowuje się przechodząc przez ciała przeźroczyste i nieprzeźroczyste, dowiedzieliśmy się na czym polega zjawisko załamania światła. Najciekawszym punktem zajęć, były jednak złudzenia optyczne, mogliśmy zobaczyć rzeczy innymi niż są w rzeczywistości. Dziękujemy za wspaniale spędzony czas!

 

 22 PAŹDZIERNIKA

WSPOMNIENIE ŚW. JANA PAWŁA II

Dzisiejszy dzień był wyjątkowym dniem dla przedszkolaków, rodziców i personelu przedszkola. Uroczyście świętowaliśmy wspomnienie liturgiczne, patrona naszego przedszkola, św. Jana Pawła II. Dzieci z grupy „Motylki”, wraz z nauczycielami, przygotowały przedstawienie pt. „Niech zstąpi Duch Twój”,  opowiadające o życiu Karola Wojtyły. Na uroczystość przedszkolną przybyły dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola „Bajkowy świat”. Mamy nadzieję, iż dzięki przedstawieniu przybliżyliśmy najmłodszym widzom postać św. Jana Pawła II a ten szczególny dla nas dzień, stanie się początkiem do dalszego zgłębiania słów i życia Karola Wojtyły. Dziękujemy ks. Proboszczowi Stanisławowi Wątrobie za wspólną modlitwę oraz błogosławieństwo oraz przybyłym siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Wieczorem wraz z rodzicami spotkaliśmy się na nabożeństwie różańcowym oraz uroczystej  Mszy św. w kościele parafialnym. Modliliśmy się o opiekę św. Jana Pawła II dla całego przedszkola ora dziękowaliśmy za otrzymane łaski.

 

 12 PAŹDZIERNIKA

TEATRZYK "BAJKA" - MIĘDZY NAMI KRASNALAMI

12 października nasze przedszkole odwiedził krakowski Teatr Skrzat. Tym razem mogliśmy podziwiać przedstawienie „ Między nami krasnalami”. Przedszkolaki mogły obejrzeć zabawną historie wesołych skrzatów , dzięki której nauczyły się rozróżniać zachowania pozytywne od negatywnych. Poznały przesympatyczną babcię oraz jej kota Mruczusia, który za sprawą odwiedzających dom babci skrzatów, które broiły i bałaganiły, posądzany był o wszelki bałagan, który powstawał w czasie jej nieobecności.  Dzięki bajeczce Motylki i Pszczółki uczyły się szacunku do pracy i drugiego człowieka, a to wszystko w atmosferze pełnej humoru i radości.

 

 

27 WRZEŚNIA

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W BIBLIOTECE

27 września, grupa „Motylki”, wybrała się do Biblioteki Publicznej Filia nr 9 w Krakowie, aby w towarzystwie znanych nam już pań bibliotekarek rozpocząć nowy cykl spotkań w bibliotece. W tym roku będziemy szczególnie koncentrować się na niezwykłym wydarzeniu jakim jest 100 – lecie Odzyskania Niepodległości. Chcemy przyjrzeć się bliżej postaciom niezwykłych Polaków, którzy swoim życiem pokazali jak bardzo kochają swoją Ojczyznę. Na pierwszym spotkaniu mieliśmy okazję przyjrzeć się postaci św. Brata Alberta i uczyć się od niego patriotyzmu oraz tego jak kierować się w życiu wartościami chrześcijańskimi. Dziękujemy za pierwsze spotkanie i czekamy na więcej!

 

25 WRZEŚNIA

POZNAJEMY ZAWODY - SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

Nasze przedszkolaki zawsze z wielką radością i entuzjazmem czekają na niezwykłych gości, jakimi są ich rodzice. Dziś mieliśmy przyjemność gościć w naszych progach tatę Zosi S. – Pana Marcina, który wykonuje niezwykle trudny i niebezpieczny, ale jakże ważny zawód strażaka. Dzięki spotkaniu z Panem Marcinem dowiedzieliśmy się na czym polega ta praca, jak wygląda strój i hełm strażacki a nawet mogliśmy przez chwile poczuć się prawdziwi strażacy przymierzając elementy garderoby. Tata Zosi, opowiedział nam bardzo dużo na temat bezpieczeństwa oraz tego jak należy się zachować w czasie pożaru. Na koniec przeprowadziliśmy próbną ewakuację, aby w chwili zagrożenia zachować się jak najbardziej profesjonalnie. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i potężną garść tak istotnej wiedzy!

 

20 WRZEŚNIA

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Motylki, aby uczcić święto wszystkich starszaków, wybrały się do Parku Białoprądnickiego. Na miejscu mieliśmy okazję wziąć udział w zabawach z chustą animacyjną, w zawodach sportowych a także w grupach stworzyć ludzika z darów natury. Po wyczerpujących rozgrywkach, przyszedł czas na kolorowy piknik i zabawy na placu zabaw. Po powrocie do przedszkola i smacznym obiadku, przyszedł czas na dalsze świętowanie, zabawy przy muzyce i  niecodzienne konkurencje. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal. W swojej sali świętowały również nasze maluszki „Pszczółki”, dla większości z nich był to pierwszy taki dzień. Przy dźwiękach wesołych utworów muzycznych i w towarzystwie kolorowych baloników przekonywały się, jak dobrze i wesoło być przedszkolakiem.

 

19 WRZESNIA

TEARZTK BAJKA „CENNE RADY”

O tym że z bajek możemy się wiele nauczyć, wie każdy przedszkolak, mały i duży. Wiedzą również nasze przedszkolaki, które oglądały 19 września przedstawienie „Cenne rady” , a to za sprawą Teatru Bajka, który zawitał do naszego przedszkola. Dzięki bajce o „Wilku i siedmiu koźlątkach” oraz „Czerwonym kapturku”, przypomnieliśmy sobie jak bardzo ważne jest, aby słuchać swoich rodziców. Na koniec poznaliśmy bardzo nieostrożnego pawia, który nie przestrzegał zasad ruchu drogowego. Aktorzy Teatru Bajka, przypomnieli nam podstawowe znaki drogowe oraz działanie sygnalizatorów świetlnych. Dziękujemy za wspaniałe przedstawienie!

 

18 WRZESNIA

KONCERT SKRZYPCOWY

18 września nasze przedszkole odwiedził pan Jacek Woźnica – profesjonalny muzyk przybył do nas ze swoimi skrzypcami, dzięki którym mieliśmy możliwość przenieść się do pięknego lasu, zamieszkiwanego przez różne zwierzęta. Przy dźwiękach instrumentu, przypomnieliśmy sobie jakie zwierzęta zamieszkują nasze lasy, jakie wydają odgłosy, nie zapominając o zasadach bezpieczeństwa, o których należy pamiętać spotykając na swojej drodze dzikie zwierzę. Piękna muzyka wydobywająca się ze skrzypiec pana Jacka na długo pozostanie w naszych sercach. Dziękujemy!!! 

 

3 WRZEŚNIA

MSZA ŚW NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

3 września, wszystkie przedszkola z terenu naszej parafii, uczestniczyły w uroczystej Mszy św. z okazji rozpoczęcia roku przedszkolnego. Wspólnie z dziećmi, rodzicami i nauczycielami, dziękowaliśmy za czas wakacji i odpoczynku oraz prosiliśmy Matkę Bożą o opiekę na cały rok przedszkolnej zabawy i edukacji. W naszej modlitwie pamiętaliśmy o dzieciach z blisko dziesięciu przedszkoli funkcjonujących w parafii Chrystusa Króla i modliliśmy się o jak najszybsze rozpoczęcie budowy szkoły. Uroczystego błogosławieństwa dzieciom, rodzicom i nauczycielom udzielił ks. Proboszcz Stanisław Wątroba. Już dziś pragniemy zaprosić wszystkie przedszkola do wzięcia udziału w Bożonarodzeniowym konkursie międzyprzedszkolnym, który stanie się kolejną okazją do wspólnego spotkania i modlitwy.