Z życia przedszkola rok 2016/2017

______________________________________________________________________________________


WYCIECZKA DO GRUSZOWA - 23 VI 2017 r.

23 czerwca całe nasze przedszkole miało możliwość uczestniczyć w niezwykłej wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Gruszą” w Gruszowie. Pełną niecierpliwości podróż umilały nam piękne widoki za oknem a kiedy już dotarliśmy na miejsce przywitała nas błoga cisza i ….babcia Śmieszka, bo tak przedstawiła się gospodyni tego niezwykłego miejsca. Posileni II śniadaniem zostaliśmy zaproszeni na niesamowite warsztaty, prowadzone oczywiście przez „naszą” babcię, podczas których mogliśmy zobaczyć jak się mieli pszenicę w żarnach oraz własnoręcznie z pełnoziarnistej mąki uformować bułeczki, które gospodarz upiekł w wiejskim piecu a my zabraliśmy do domu. Oprócz gospodarzy naszego przybycia oczekiwały również dwa wspaniałe konie, które służyły wszystkim dzieciom swoim grzbietem i przyjaznym nastawieniem. Kareta Pana Adama, popularnie zwana traktorem, zabrała nas na wycieczkę do tartaku, a babcia Śmieszka tuż po powrocie do stodoły. To właśnie to miejsce, pełne prostoty, zrobiło na nas największe wrażenie, albowiem kryło w sobie mnóstwo niespodzianek. Kwoka wysiadująca jajka, małe króliki, kocięta i szczenięta, które mogliśmy potrzymać siedząc wygodnie na sianie, to wszystko wyzwoliło w nas mnóstwo radości i czułości. Krowy, świnki i gniazda jaskółek a na koniec przepyszne naleśniki i zabawa na wiejskim placu zabaw z huśtawkami-oponami i mini tyrolką pozostawiły tak ciepłe wspomnienia iż mamy nadzieję niebawem powrócić w to niezwykłe miejsce, aby znów cieszyć się ciszą, świeżym powietrzem i słuchać pełnej werwy babci Śmieszki, której bardzo bardzo dziękujemy!

GRU 1GRU 2GRU 3GRU 4GRU 5GRU 6GRU 9GRU 10____________________________________________________________________________________


DZIEŃ DZIECKA - 1 VI 2017 r.
1 czerwiec to święto wszystkich dzieci, tych młodszych i tych starszych. Dzień Dziecka w naszym przedszkolu odbył się jak zawsze hucznie. Od rana panowała radosna i świąteczna atmosfera. Po śniadaniu wszystkie dzieci zgromadziły się na placu przedszkolnym, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Do wspólnej zabawy zostały zaproszone również dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 66 i z Przedszkola „Bajkowy świat”. Przy wesołej muzyce, wielu zabawach muzyczno – ruchowych, konkursach, śpiewu z gitarą wszystkie dzieci radośnie spędziły czas. Nie brakowało nagród, niespodzianek i dobrych lizaków. Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę i czas spędzony razem z nami.

DZ 1DZ 2DZ 3DZ 5DZ 4DZ 6DZ 7DZ 8DZ 9DZ 101 2

 

______________________________________________________________________________________

DZIEŃ RODZINY - 24, 25 V 2017 r.

24 i 25 maja  wszystkie dzieci zaprosiły swoich rodziców na Dzień Mamy i Taty. Dzień Rodziców to chyba najmilsze święto w ciągu roku. Dzieci miały możliwość wyrażenia, jak ważni w ich życiu są rodzice. To oni są autorytetami wartymi naśladowania. Wszystkich przybyłych gości przywitał Ks. Proboszcz Stanisław Wątroba. Później scena należała już do młodych artystów. Dzieci składały swoim Rodzicom życzenia uwieńczając przedstawienie piosenkami i wierszykami. Wszystkie dzieci pięknie zagrały swoje role. Rodzicom udzielała się wyjątkowa atmosfera – na twarzach mam i tatusiów widać było wzruszenie. Po występach dzieci obdarowały rodziców własnoręcznie przygotowanymi prezentami oraz zaprosiły na poczęstunek. Ostatnim punktem programu był czas zabaw i tańców, jak również różnych konkurów, w których wszystkie dzieci wraz z Rodzicami chętnie brały udział. 

P1130863P1130865P1130875P1130882P1130935P1130975P1140010P1140021______________________________________________________________________________________
DOŚWIADCZENIA CHEMICZNE - 17 V 2017 r.
17 maja po raz kolejny już grupa „Motylków” miała okazję uczestniczyć w niezwykłych warsztatach chemicznych, a to wszystko dzięki zaproszeniu do Gimnazjum Specjalnego nr 59 w Krakowie na doświadczenia „Przedszkolne Inspiracje Chemiczne, a Środowisko – PICHAŚ”. Zajęcia w sali lekcyjnej poprzedziły zabawy na świeżym powietrzu, dzięki uprzejmości uczniów gimnazjum mogliśmy zgłębiać tajniki gry w piłkę nożną. Podczas doświadczeń uczniowie gimnazjum pod czujnym okiem Pani Anety-nauczycielki chemii wprowadzili nas w niesamowity świat cieczy i gazów. Mieliśmy okazję podziwiać zarówno proste doświadczenia z tlenem jak i te bardziej skomplikowane, jak np. spalanie balonu wypełnionego wodorem. Dzieci z zafascynowaniem patrzyły jak na ich oczach substancje zmieniają kolory, a aktywne cząstki same poruszają się. Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych oraz uczniom za zaproszenie nas na tak ciekawe zajęcia oraz wykazanie się niezwykle opiekuńczą postawą wobec młodszych kolegów i koleżanek.
G 1G 2G 3G 4
____________________________________________________________________________________
WARSZTATY PODRÓŻNICZE - 16 V 2017 r.
W maju w naszym przedszkolu zostały przeprowadzone warsztaty z cyklu „Poznajemy świat”. Tematem warsztatów było: „Chińskie Wynalazki”. Dzieci miały okazję nauczyć się kilku zwrotów po chińsku i zaśpiewać chińską piosenkę Liang Zhi Lao Hu, dowiedzieć się, jakie popularne używane dzisiaj przez nas rzeczy wymyślili Chińczycy, spróbować operować oryginalnymi chińskimi pałeczkami, przymierzyć chińskie tradycyjne stroje, pooglądać kolorowe parasolki i wachlarze. Dzieci wraz z Podróżnikiem szukały odpowiedzi na różne pytania związane z Chinami: Czemu służył Mur Chiński? Jak robi się makaron? Jak powstał kompas? Poprzez mnóstwo ciekawych rekwizytów dzieci mogły poznać kulturę chińską.
DSCN5152DSCN5155DSCN5179P1130814P1130818
______________________________________________________________________________________

POGOTOWIE ROZRYWKOWE - 11 V 2017 r.
11 maja wszystkie przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały na przyjazd „Pogotowia Rozrywkowego”, snując przypuszczenia, na temat tego co może się kryć pod tą niezwykłą nazwą. Szybko okazało się , iż ci którzy szykowali się na oglądanie widowiska na krzesełku , byli w błędzie. Kiedy przed nami pojawił się Pan Rafał nie było mowy o siedzeniu. Niezwykłe teksty , wpadające w ucho melodie i kolorowe rekwizyty sprawiły iż wszyscy uczestnicy spotkania aktywnie włączyli się w zabawy ruchowe i tańce. Dzięki wspólnej zabawie mogliśmy doskonalić nasze poczucie rytmu, rozwinąć sprawność fizyczną oraz pogłębić wzajemne relacje. Dziękujemy!
P 1P 2P 3

_______________________________________________________________________________________
TE
ATR WSPÓŁCZESNY - 9 V 2017 r.

9 maja przedszkolaki po raz kolejny odwiedziły Teatr Współczesny w Krakowie. Spektakl „Kuba i Buba na tropie czyli savoir-vivre dla dzieci” od początku wzbudzał wiele emocji a to ze względu na to, iż został oparty na tekstach Grzegorza Kasdepke znanego dzieciom twórcy Detektywa Pozytywki. Kuba i Buba, tytułowi bohaterowie, od samego początku stają się nam bardzo bliscy, każdy przedszkolak w parze bliźniaków mógł zobaczyć cząstkę samego siebie. Energiczna babcia uświadamia im, że nie tak łatwo zostać dobrze wychowanym małym dżentelmenem czy dobrze wychowaną damą. Kuba i Buba poznają podstawowe pojęcia i zasady obco brzmiącego savoir-vivre’u. Niezwykle pomocny okazuje się robot Bon- Ton stworzony przez dziadka Waldemara, który stojąc na straży dobrych manier sam popada w tarapaty . Kuba i Buba śpieszą mu z pomocą, ucząc się przy tym zasad współpracy i wzajemnego szacunku. Lekkości całemu przedstawieniu nadawała muzyczna formuła, dzięki czemu stało się ono dla nas wstępem do rozmów na temat zachowania swojego i bohaterów. Po spektaklu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach. Niektórzy z nas mogli doświadczyć obcowania ze sceną wcielając się w postaci występujące w przedstawieniu. Z pewnością nie raz jeszcze odwiedzimy Teatr Współczesny!
t 1t 2t 3t 4

 


_________________________________________________________________________________________________________________________________

WARSZTATY PODRÓŻNICZE - 11 IV 2017 r.

W kwietniu po raz kolejny już zawitali do nas podróżnicy z warsztatami z cyklu „Poznajemy świat”. Tym razem jednak tematyka spotkania była absolutnie niezwykła. Z uwagi na zbliżające się święta Wielkanocne przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się poprzez zabawę, jak wyglądają zwyczaje i tradycje wielkanocne w różnych zakątkach świata, m. in. w Anglii, Finlandii, Libanie, Rosji, Boliwii czy w Meksyku. Poznaliśmy również polskie tradycje Wielkanoce jak Walatka czy Siuda Baba. Niezwykłą atrakcją była możliwość skosztowania izraelskiej macy przygotowywanej na święto Paschy a także wzięcie udziału w koronacji królewskiej motywującej do dobrego zachowania. Podziwialiśmy pisanki wykonane z różnych tworzyw i porównywaliśmy jajka kurze, przepiórcze i emu. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!
 ______________________________________________________________
NIEDZIELA PALMOWA - 9 IV 2017 r.
Święta Wielkanocne już blisko, dlatego 9 kwietnia przedszkolaki wraz z rodzicami zebrały się w kościele parafialnym na os. Gotyk, na świętowanie Niedzieli Palmowej. Wzięliśmy udział w procesji z palmami, które własnoręcznie wykonaliśmy w przedszkolu oraz uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. Podczas Mszy, czynny udział wzięli rodzice, czytając czytania mszalne i modlitwę wiernych. Pod koniec Eucharystii odbył się konkurs na najładniejszą Palmę. Nagród było tak wiele, że każdy kto zrobił palmę wrócił do domu ucieszony.
P1130635P1130650A _________________________________________________________________________________________________________

KONKURS MIĘDZYPRZEDSZKOLNY "BARANEK WIELKANOCNY"  - 6 IV 2017r.

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY„BARANEK WIELKANOCNY” – 06.04.2017 r.

Nasze Przedszkole zorganizowało konkurs plastyczny pt.: „Baranek Wielkanocny” dla wszystkich Przedszkoli z terenu Parafii Chrystusa Króla na os. Gotyk. W konkursie wzięło udział 7 przedszkoli:

  1. 1.Niepubliczne Przedszkole „Kubuś” - (dwie grupy)
  2. 2.Prywatne Przedszkole NR 1 - (dwie grupy)
  3. 3.Przedszkole Publiczne Parafii Chrystusa Króla im. Jana Pawła II w Krakowie - (dwie grupy)
  4. 4.Przedszkole Prywatne „Dorotka” z oddziałami integracyjnymi - (pięć grup)
  5. 5.Przedszkole Artystyczne „Marzenie” (trzy grupy)
  6. 6.Przedszkole Samorządowe NR 66 (trzy grupy)
  7. 7.Przedszkole „Bajkowy świat” (jedna grupa)

Do konkursu zostało zgłoszonych 18 prac, wykonanych przez 18 grup przedszkolnych. Wszystkie były piękne, wyjątkowe i bardzo pomysłowe. 28 nauczycieli wspomagało dzieci w przygotowaniu Baranków Wielkanocnych na konkurs. W Jury zasiadło 6 Pań, z każdego przedszkola biorącego udział w konkursie - jeden przedstawiciel. Jury oceniając Baranki Wielkanocne brało pod uwagę przede wszystkim nawiązanie do tradycji Świąt Wielkanocnych, wkład dzieci w wykonanie pracy oraz estetykę i oryginalność. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych dzieci 3 – 4 letnie i 5 – 6 letnie. W każdej kategorii Jury wyłoniło I, II, III miejsce oraz wyróżnienia.

Dzień dzisiejszy był dniem oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu. Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się w kościele parafialnym, na które przybyły grupy przedszkolne wraz z Nauczycielami. Spotkanie w kościele rozpoczął Ksiądz Proboszcz serdecznie witając wszystkich. Kolejnym punktem spotkania była modlitwa połączona ze śpiewem. Następnie przeszliśmy do prezentacji poszczególnych prac i wręczania nagród. Każda grupa otrzymała dyplom i nagrodę: książki, gry planszowe, czekoladowe jajeczka wielkanocne wraz z zajączkiem. Oprócz dzieci również nauczyciele otrzymali upominki - pamiątkowe podziękowania wraz ze stroikiem wielkanocnym. Na zakończenie zostały przekazane kartki świąteczne dla Dyrekcji wszystkich przedszkoli. Uwieńczeniem spotkania były życzenia Wielkanocne księdza Proboszcza Stanisława Wątroby dla obecnych Nauczycieli i Dzieci:

Drodzy nauczyciele i kochane dzieci

Zbliżają się najpiękniejsze Święta Wielkanocne

kiedy już niedługo będziemy przeżywać Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Zmartwychwstanie Pana Jezusa to największa prawda naszej wiary i największa Tajemnica naszej wiary.

Za parę dni będziemy radować się z tego, że Jezus Zmartwychwstały przyjdzie do każdego z nas,

aby umocnić naszą wiarę, nadzieję i miłość.

Z tej okazji jako proboszcz tej parafii w której jest dziesięć przedszkoli

– życzę wam, drodzy nauczyciele i wy wszyscy tak bardzo zatroskani o te dzieci

oraz wam drogie dzieci,

życzę wszystkim; dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego na każdy dzień,

niech Jezus Chrystus , zmartwychwstały,

który pokonał śmierć, grzech i szatana,

również na nowo zmartwychwstanie w każdym

waszym sercu, w każdej waszej rodzinie oraz w każdym waszym przedszkolu.

Niech pokona w was to co zaciemnia prawdziwy obraz bycia dobrym i świętym chrześcijaninem.

Życzę wszystkim tu zebranym dobrych,

spokojnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych, ”Szczęść Boże”.

A teraz idźcie z radością do waszych przedszkoli i swoich rodzin,

z tego dzisiejszego spotkania w naszym Kościele

i zabierzcie na każdy dzień Błogosławieństwo Boże.

Dziecięce prace – Baranki Wielkanocne, można podziwiać na Wystawie Pokonkursowej w dniach od 6 kwietnia do 12 kwietnia 2016 r. w Kościele Parafialnym pw. Chrystusa Króla.

 K 1K 11K 12K 13K 17K 18K 19K 15

 _____________________________________________________________________________________________________________________
RYNEK GŁÓWNY - 5 IV 2017 r.
Dzieci z naszego przedszkola miały możliwość uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu jakim było zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej Rynku Głównego w Krakowie. Przechodząc przez niezwykłą ,,kurtynę czasu” dzieci przeniosły się wiele lat wstecz a wędrując korytarzami muzeum poznawały historię dawnego Krakowa, dowiadując się m. in. jak Rynek Krakowski wyglądał w dawnych czasach. Przedszkolaki poszukiwały odpowiedzi na wiele pytań min.: Dlaczego Rynek kiedyś znajdował się kilka metrów niżej niż teraz? W jaki sposób się zmieniał? Jakie przedmioty archeolodzy odkryli dokonując wykopalisk? Zdobywanie wiedzy ułatwiły nam gabloty pełne przedmiotów użytkowych pochodzących z dawnych czasów, ekrany edukacyjne, prezentacje multimedialne oraz filmy edukacyjne i ciekawe pomoce dydaktyczne.  Wielozmysłowe poznanie ,,odległych nam czasów”  na pewno pozwoli zapamiętać wiele ciekawych informacji.
ry 1ry 2ry 3ry 4ry 5ry 6

____________________________________________________________________

ZAJĘCIA OTWARTE - 3,4 IV 2017 r.

3 marca „Pszczółki” , a 4 marca „Motylki” od rana z niecierpliwością oczekiwały na swoich rodziców, którzy zaproszeni na zajęcia otwarte zaczęli pojawiać się w przedszkolu o godz. 15. Tematem spotkań było uczucie stanowiące ogromną wartość w naszym życiu, niezwykłe słowo: MIŁOŚĆ. Wspólnie z naszymi rodzicami, pracując w grupach próbowaliśmy odpowiedzieć na bardzo trudne pytania m. in. Jaka jest miłość Boga do człowieka? Co to jest miłość? Jak okazujemy miłość Bogu i drugiemu człowiekowi? Wszyscy zgodnie przyznali że miłość jest uczuciem niezwykle ważnym i niezbędnym każdemu człowiekowi, a Wielki Piątek jest najgłębszym wyrazem miłości Boga do człowieka. Oczekując wydarzeń Wielkiego Tygodnia wspólnie z naszymi rodzicami przygotowaliśmy przepiękne palmy, aby jeszcze pełniej przeżyć Niedzielę Palmową. Wszystkim Rodzicom serdecznie dziękujemy!
ZA 1ZA 2ZA 3ZA 4ZA 5
 


________________________________________________________________________________________________________________
TEATRZYK EDEN - 3 IV 2017 r.

3 kwietnia do naszego przedszkola przyjechali dobrze nam znani aktorzy Teatru EDEN z Wieliczki. Tym razem przedstawili spektakl „Arka Noego”. W czasie 40 minut została przybliżona historia biblijna, o tym jak Noe budował arkę, aby uratować siebie i zwierzęta przed powodzią. Głównym przesłaniem było to, że nie należy wyśmiewać się z czyjejś pracy. Dzieci poznały egzotyczne zwierzęta oraz uczyły się jak dbać o zwierzęta domowe. Aktorzy rozmawiali również z małymi widzami na temat ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Spektakl miał charakter interaktywny, dlatego udział współtworzył przedstawienie.
ark 1ark 2ark 3

 

 ______________________________________________________________
WIZYTA W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - 31 III 2017 r.

Koniec marca dla „Motylków” i „Pszczółek” wiązał się z wizytą w Gabinecie Stomatologicznym Swissdent, gdzie wszystkie przedszkolaki powitane przez niezwykle sympatyczną higienistkę stomatologiczną poznawały tajniki tej jakże odpowiedzialnej i ważnej pracy oraz dowiadywały się jak dbać o swoje zęby. Zanim dzielnie wkroczyliśmy do gabinetu, każdy z nas nauczył się prawidłowo szczotkować zęby i mógł swoje umiejętności przetestować na dwóch bohaterach naszego spotkania , lwie Leonie i aligatorze Alim. Stając w progach gabinetu każdy z nas miał wrażenie, iż znalazł się w bajce. Gabinet wręcz zapraszał dzieci wspaniałymi kolorami a fotel stomatologiczny w kształcie dinozaura Bruna przegonił ostatecznie wszystkie nasze lęki. Dzieci mogły wraz z pomocą Pani Sylwii zadbać o ubytki w jamie ustnej Aliego a każdy dzielny przedszkolak otrzymał na pamiątkę prawdziwe lusterko dentystyczne. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia!
g 1g 2g 3g 4g 5g 6g 7g 8g 9

_______________________________________________________________________

 ZAJĘCIA W BIBLIOTECE - 27 III 2017 r.
27 marca grupa „Motylki” wybrała się do Biblioteki Publicznej Filia nr 9 w Krakowie, aby uczestniczyć w warsztatach w ramach realizowanej przez nas innowacji „Podróżując ze św. Janem Pawłem II wkraczamy w świat wartości”. Wszystkie przedszkolaki bez trudu odgadły o jakiej wartości chcą nam opowiedzieć Panie bibliotekarki, słuchając przepięknego opowiadania o miłości. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym czym jest miłość, do czego jest nam w życiu potrzebna oraz dlaczego każdy z nas tak bardzo jej pragnie. Na koniec techniką origami wykonaliśmy wspaniałe zakładki do książek, na dowód tego iż kochamy czytać a książki darzymy ogromną miłością. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia.
b1 1b1 2b1 3b1 4

_______________________________________________________________________

 WARSZTATY PODRÓŻNICZE - 21 III 2017 r.

„Motylki” i „Pszczółki” po raz kolejny już wybrały się w niesamowitą podróż. Tym razem kierunek naszej wyprawy stanowiło Maroko. Jak zapalić lampę oliwną?? Czy marokańskie dywany latają? Jak wygląda życie berberyjskich dzieci? Na te i wiele innych pytań dzieci znalazły odpowiedź uczestnicząc we wspaniałych warsztatach podróżniczych z cyklu „Poznajemy świat”. Wybraliśmy się razem na Saharę, do farbiarni skór i tkanin oraz na parzoną w srebrnym imbryku herbatę. Dzieci poznały zapach marokańskiego domu i dźwięk tradycyjnych instrumentów. Wszystkim dzieciom ogromną radość sprawiło przymierzanie marokańskich strojów oraz gra na etnicznych instrumentach takich jak hamsa, gnaoua, czy bęben. Dziękujemy za wspaniałą przygodę.

WA 2

WA 3

WA 4a 1a 2a 3a 4 

 

_______________________________________________________________________

 TEATRZYK SKRZAT - 20 III 2017 r.

W dniu 20.03.2017 roku przyjechali do naszego przedszkola  aktorzy Teatrzyku Skrzat, którzy przedstawili dzieciom pouczającą bajkę pt. „O Prosiaczku Brudasku”. Głównym bohaterem był oczywiście Prosiaczek zwany Brudaskiem, który bardzo lubił chipsy, cole i cukierki. Wszystko co jadł było umazane w błotku. Troszeczkę narozrabiał na wiejskim podwórku…Królikowi marchewkę wrzucił do błota, Trzmielowi umazał skrzydełka błotem … Strasznie nudziło się tej Śwince, dlatego wybrała się do lasu. Tam Świnka spotkała Lisa Chytruska, który już chciał ją zjeść, ale z opresji wybawił ją Piesek Burek. Przygoda Świnki ukazała dzieciom, że należy dbać o higienę, zdrowo się odżywiać i oczywiście dbać o czystość w najbliższym otoczeniu. Dwójka aktorów z wielką werwą zagrała przedstawienie, któremu towarzyszyły nieustanne brawa i śmiechy. Dziękujemy!
S 1S 2S 3S 4S 5S 6

_______________________________________________________________________

 TEATR GROTESKA - 16 III 2017 r.

16 marca był dla naszych przedszkolaków dniem wyjątkowym, o czym świadczyły ich eleganckie ubiory i zachowanie godne najlepszej teatralnej widowni. To właśnie tego dnia wybraliśmy się do Teatru Groteska na spektakl „Ładne kwiatki”. Fantastyczni aktorzy, urzekająca muzyka i niesamowita scenografia, to wszystko sprawiło że przenieśliśmy się do krainy kwiatów i poznaliśmy ich pochodzenie, tęsknoty i marzenia. Niestety tą niezwykłą krainę od jakiegoś czasu zamieszkuje straszliwy potwór Perz, siejąc niepokój i strach w płatkach wszystkich kwiatów. W tej roli mogliśmy podziwiać znanego nam aktora Bartosza Watenborskiego, który w ubiegłym roku prowadził specjalnie dla nas warsztaty teatralne w Bibliotece Publicznej J To opowieść także o tym, jak rozkwita przyjaźń, rodzi się miłość i zwycięża odwaga. Bratek, Tulipan, Chryzantema, Kaktus, Gerbera są tu kwiatami nie tylko o odmiennym wyglądzie, ale także o różnym usposobieniu a prawdziwym bohaterem okazuje się ten, który uznawany był za słabego, brzydkiego i niegodnego przyjaźni innych kwiatów.
gr 1gr 2gr 3gr 4

_____________________________________________________________________________________________________________________________
BAL KARNAWAŁOWY - 22 II 2017 r.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 22 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Karnawał to radosny i jakże niezwykły czas dla dzieci. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Dzieci świetnie bawiły się, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Całą zabawę poprowadziła agencja artystyczna FIKU MIKU  z Rzeszowa. Dziękujemy za dobą zabawę. 

P1130017K 11 P1120977


P1120940BAL 5

P1120994P1130005 

______________________________________________________________________________

 TEATRZYK  TEATRZYK SKRZAT" - 20 II 2017 r.

20 lutego aktorzy teatru „Skrzat” z Krakowa przedstawili dla dzieci z naszego przedszkola spektakl pt. „Wyspa Skarbów”.  Była to historia przygód pirata Huck’a, który przybył na wyspę w poszukiwaniu skarbu. Na wyspie pirat spotkał Wodnika, który zdradził mu,  że odnajdzie skarb jeżeli rozwiąże trzy zadania: zdobędzie pióra kolorowego ptaka, odnajdzie złoty kamień i cudowny kwiat. Z pomocą przedszkolaków pirat wykonał wszystkie zadania i uświadomił sobie, że prawdziwym skarbem, który odnalazł jest miłość i przyjaźń. Pirat postanowił więc zostać na wyspie, ponieważ ptak podarował mu piękno, smok – radość życia, zaś królewna – miłość.
t1 1t1 2t1 3t1 4

 


______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 ZAJĘCIA W BIBLIOTECE - 16 II 2017 r.

Dnia 16 lutego dzieci z grupy „Motylków” udały się na kolejne spotkanie do Biblioteki Filia nr. 6 w Krakowie. Panie Bibliotekarki po raz kolejny już zaprosiły nas do udziału w zajęciach w ramach realizowanej przez nas Innowacji „Podróżując ze Św. Janem Pawłem II wkraczamy w świat wartości”. Dzisiejszym tematem zajęć była UPRZEJMOŚĆ. Dzieci przypomniały sobie jak ogromną wartość w naszym życiu mają trzy proste a zarazem niezwykle ważne słowa: PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ. Ogromną niespodzianką był teatrzyk przygotowany przez Panie na podstawie utworu W. Badalskiej „O uprzejmym rycerzu”. W drugiej części spotkania dzieci wzięły udział w zabawach integracyjnych rozwijających spostrzegawczość, koordynację wzrokowo-ruchową a nade wszystko kształtujących prawidłowe relacje między dziećmi. Za wspaniałe spotkanie – BARDZO DZIĘKUJEMY!
b1 1b1 2b1 3b1 4


____________________________________________________________________________________________________________________________________________

 "WĘDRÓWKI KROPELKI" - 6 II 2017 r.

6 lutego grupa MOTYLKÓW wybrała się na długo oczekiwane przedstawienie edukacyjne "Wędrówki kropelki" do Zakładu Uzdatniania Wody "Bielany" przy ul. Księcia Józefa 299 w Krakowie. Wodociągi krakowskie od lat wdrażają działania , które mają na celu ochronę sśodowiska naturalnego i propagowanie prawidłowych postaw proekologicznych. Kiedy dotarliśmy na miejsce zostaliśmy serdecznie powitani przez pracowników zakładu, a następnie wzięliśmy udział w interaktywnym przedstawieniu edukacyjnym. Dzięki bezpośredniemu udziałowi w przedstawieniu, mogliśmy poprzez zabawę przekonać się, jak złożonym procesom poddawana jest woda, z której korzystają mieszkańcy Krakowa. Przewodnikami po złożonym świecie wodociągowym byli wspaniali aktorzy, którzy wcielili się w sympatycznego dziadka Tadka i jego ciekawskiego wnuczka Olka. Dzieci przebrane za kropelki wody jako rwąca rzeczka "przepływały" przez imitację plątaniny rur. Forma zabawy, wierszyki i piosenki, specjalnie zaprojektowana scenografia pozwoliły dzieciom przyswoić sobie, jak ważne dla środowiska jest racjonalne korzystanie z wody i dbałość o jej otoczenie. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał upominek. Przedszkole otrzymało pięknie oprawiony plakat stanowiący pamiątkę tego niesamowitego dnia i przypominający nam, jak ważna jest dla nas woda.  
kropla 1kropla 2kropla 3kropla 4kropla 5kropla 6kropla 7kropla 8kropla 10
 

  ______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 WIZYTA DUSZPASTERSKA - 27 I 2017 r.

27 stycznia odbyła się w naszym przedszkolu wizyta duszpasterska -”kolęda”. Ksiądz Proboszcz Stanisław Wątroba, po wspólnej modlitwie i wspólnym śpiewaniu kolęd, pobłogosławił wszystkie dzieci, personel i pomieszczenia przedszkolne. Na koniec kolędy wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki.
kol 1kol 2kol 3kol 4kol 5

 


_____________________________________________________________________________________________

 TEATRZYK SKRZAT  - 26 I 2017 r.

26.01.2017 r. w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów Teatrzyku SKRZAT z Krakowa z przedstawieniem teatralnym pt. „Muzyczne podróże – górnicze legendy”. Dzieci w trakcie przedstawienia teatralnego wybrały się wraz z Nutką i Trubadurem w podróż pełną przygód do kopalni. Podczas tej wspaniałej podróży spotkały m. in. Skarbnika i Starzyka oraz dowiedziały się skąd się bierze węgiel i do czego jest nam potrzebny. Dzieci z uwagą śledziły kolejne przygody bohaterów, a spektakl nagrodziły gromkimi brawami.
SK 1SK 2SK 3SK 4SK 5SK 6

_____________________________________________________________________________________________

 WARSZTATY PODRÓŻNICZE - 24 I 2017 r.

Dnia 24 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty podróżnicze z cyklu „Poznajemy świat”, które stanowią integralną część realizowanej innowacji pt.:”Podróżując z ze św. Janem Pawłem II wkraczamy w świat wartości”. Tym razem przedszkolaki miały okazję poznać Australię. Pani podróżniczka na początku warsztatów pokazała zdjęcia z Janem Pawłem II i opowiadała o pielgrzymkach Jana Pawła II do Australii. Następnie podczas warsztatów „Odkrywamy Australię” dzieci miały okazję poznać australijskie zwierzęta i pobawić się przedstawiającymi je pacynkami, dotknąć piór emu, liści eukaliptusa, deski cynamonowca kamforowego, kory drzewa papierowego, szyszki banksji, potrzymać w ręce prawdziwe jajo emu, sprawdzić, co widnieje na dolarach australijskich - poznać australijską walutę, flagę jak również charakterystyczne znaki drogowe.
W 1W 2W 3W 4W 5W 6

_____________________________________________________________________________________________

DZIEŃ BABCI I DZIADKA - 18 I 2017 r.

Dnia 18 stycznia do naszego kościoła parafialnego, z okazji nadchodzącego Dnia Babci i Dziadka, zostali zaproszeni Dziadkowie aby uczestniczyć w Jasełkach przygotowanych przez dzieci z grupy Motylków i Pszczółek. Swoją obecnością zaszczycił nas Ks. Proboszcz Stanisław Wątroba, serdecznie witając wszystkich Dziadków, Dzieci i Personel Przedszkola, jak również składając wszystkim obecnym serdeczne życzenia.
Jasełka pt.: „Cicha Noc, święta Noc” w wykonaniu wszystkich dzieci z przedszkola były wzruszającym akcentem przypominającym atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Po jasełkach, dzieci przedstawiły wiersze i zaśpiewały piosenki poświęcone Babciom i Dziadkom. Uwieńczeniem spotkania w kościele była wspólna modlitwa. Na czas kolędowania i poczęstunku wszyscy zostali zaproszeni do przedszkola. Był to czas radosnego bycia razem i okazywania sobie wzajemnej życzliwości.

BDZ 7 BDZ 1BDZ 2BDZ 3BDZ 4BDZ 6
____________________________________________________________________________________________

KONKURS MIĘDZYPRZEDSZKOLNY - 12 I 2017 r.
12 stycznia odbyło się w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Tradycyjna Szopka Bożonarodzeniowa”. Konkurs zorganizowało nasze przedszkole, a skierowany był do wszystkich przedszkoli działających na terenie naszej parafii. Do naszego przedszkola niemal co dzień trafiały przepiękne szopki, tak więc Jury nie miało łatwego zadania, kierując się przy przyznawaniu punktów takimi kryteriami jak samodzielność wykonania, estetyka pracy, nawiązanie do tradycji i oryginalny pomysł. Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych, dzieci młodsze (3-4 letnie) i dzieci starsze (5-6 letnie). Na rozstrzygnięcie konkursu przybyły całe grupy przedszkolne wraz ze swoimi Nauczycielami. Wszystkich Gości serdecznie powitał ks. Proboszcz Stanisław Wątroba, zapraszając na wspólne kolędowanie. Przedszkolaki pełne radości ze zdobytych nagród miały okazję podziwiać szopki wykonane przez rówieśników. Była to również wspaniała okazja do zaśpiewania ulubionej kolędy przez dzieci z poszczególnych przedszkoli oraz chwili wspólnej modlitwy przy żłóbku Dzieciątka Jezus. Wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu jak również cudownym przedszkolakom i Nauczycielom dziękujemy ! Piękne, wyjątkowe szopki konkursowe można podziwiać na wystawie w naszym parafialnym kosciele pw. Chrystusa Króla.

kon 5kon 6kon 7kon 8kon 9kon 10kon 11kon 12kon 13

 
kon 1kon 2kon 3kon 4

__________________________________________________________________________________________________________________
JASEŁKA - 21XII 2016 r.

Dnia 21 grudnia do naszego kościoła parafialnego zostali zaproszeni Rodzice aby uczestniczyć w Jasełkach przygotowanych przez dzieci z grupy Motylków i Pszczółek. Swoją obecnością zaszczycił nas Ks. Proboszcz Stanisław Wątroba, serdecznie witając wszystkich Rodziców, Dzieci i Personel Przedszkola. Jasełka pt.: „Cicha Noc, święta Noc” w wykonaniu wszystkich dzieci z przedszkola były wzruszającym akcentem przygotowującym nas do Świąt Bożego Narodzenia. Wiersze recytowane przez dzieci i Rodziców przeplatane śpiewem kolęd i pastorałek stwarzały niezwykłą atmosferę świąteczną. Po przedstawieniu Ks. Proboszcz złożył wszystkim serdeczne życzenia i zaprosił do łamania się opłatkiem. Wspólne kolędowanie i poczęstunek odbył się w przedszkolu. Był to dla wszystkich czas radosnego bycia razem i okazywania sobie wzajemnej życzliwości.
ja 4ja 5ja 6ja 7ja 8ja 9ja 11ja 13ja 15ja 1

       

_________________________________________________________________
"
SPACERKIEM PO KRAKOWIE" - WARSZTATY Z PANIĄ EWĄ STADTMULLER - 14 XII 2016 r.

e 1e 2e 3e 4e 5e 6e 7e 814 grudnia nasze przedszkole gościło niezwykłą osobę, znaną dzieciom dotychczas jedynie z okładek książek adresowanych właśnie do nich. Pani Ewa Stadtmuller, bo o Niej tu mowa, juz samym uśmiechem i swoją osobowością wzbudziła u dzieci ogromną sympatię, a warsztaty przez Nią prowadzone cieszyły sie niezwykłym zaintersowaniem. Dzieci miały możliwość zapoznać się z różnymi legendami o Krakowie oglądając ich tytuły na podstawie charakterystycznych rekwizytów. W czasie warsztatów, pod czujnym okiem Pani Ewy, udało się stworzyć przedstawienie kukiełkowe, które przybliżyło dzieciom krakowskie tradycje, a także stroje krakowiaka i krakowianki. Na koniec wszystkie dzieci wraz z kukiełkami zapozowały do wspólnego zdjęcia. Pani Ewie dziękujemy za wspaniałe warsztaty i dedykacje w  ksiażkach.

________________________________________________________________________

WARSZTATY "WESOŁY ODKRYWCA" - 13 XII 2016 r.

Dnia 13 grudnia dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w warsztatach z cyklu „Wesoły Odkrywca”., opierające się na przeprowadzaniu prostych doświadczeń i eksperymentów. Celem warsztatów było zaspokojenie naturalnej ciekawości dzieci, które obserwują i samodzielnie wykonują szereg doświadczeń, biorą w nich aktywny udział. Pani opowiadała nam jak działają wodociągi i oczyszczalnie wody. Spotkanie wzbudziło ogromne zainteresowanie dzieci, a prowadzone doświadczenia i eksperymenty sprawiały im wiele radości. Dzięki udziałowi w warsztatach dzieci miały okazję do radości odkrywania, rozwijania swojej wyobraźni, rozbudzania ciekawości, rozwijania motywacji do nauki i chęci poznawania świata. Prowadząca przedstawiała zagadnienia tak, aby były zrozumiałe dla najmłodszych, a przede wszystkim wzbudzały w nich ciekawoś
o 1o 2o 3o 4o 5


______________________________________________________________________
MOTYLKI NA IGRZYSKACH DLA PRZEDSZKOLAKÓW - 7 XII 2016 r.
W tym  roku Motylki po raz kolejny wzięły udział w Mikołajkowych Igrzyskach dla Przedszkolaków zorganizowanych przez Akademię Sportu Progres. Igrzyska miały na celu propagowanie zdrowego stylu życia i rozwijanie zamiłowania do sportu. Motylki solidnie przygotowywały się do Igrzysk, rozwijając swoją sprawność fizyczną oraz zgłębiając tajniki gry w piłkę nożną. Na miejscu nastąpiło uroczyste powitanie wszystkich drużyn oraz wspólna rozgrzewka prowadzona przez studentów AWF Kraków. Przedszkolaki sprawdziły się między innymi w takich konkurencjach jak: toczenie piłki, bieg przez przeszkody, rzuty do kosza czy skoki w workach.  Na koniec rozegraliśmy niezwykle umocjonujące mecze piłki nożnej. To była wspaniała lekcja zdrowej rywalizacji i okazja do współpracy z kolegami z grupy.

as 1as 2as 3as 4as 5as 7as 10as 11as 12as 13

___________________________________________________________________________________________________

ŚW. MIKOŁAJ - 5 XII 2016 r.

5. grudnia od samego rana zaczął się dla Pszczółek i Motylków w sposób niezwykły. Wszystkie dzieci tuż przed śniadaniem zebrały sie w sali Starszaków i odkryły,iż św. Mikołaj odwiedził nocą nasze przedszkole zostawiając dzieciom z każdej grupy niesamowite prezenty. Wspólnie podziwialiśmy nowe klocki, układanki i pomoce do zajęć dydaktycznych. Dzieci jednak przeczuwały, że to nie koniec atrakcji, co potwierdziło się nieco później. O godz. 10.30 gościliśmy w przedszkolu Teatrzyk EDEN z przedstawieniem pt.: "Prawdziwa historia o św. Mukołaju". Wszyscy przeżywaliśmy losy niezwykłego młodzieńca, który wszystko co miał rozdał ubogim. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wiele satysfakcji może przynieść dzielenie się z innymi. Tuż po przedstawieniu w przedszkolu pojawił sie kolejny GOŚĆ niezwykle mocno oczekiwany wraz ze swoim pomocnikiem Aniołem. Dzieci powitały św. Mikołaja pięknymi uśmiechami i piosenką. Mikołaj obdarował wszystkie przedszkolaki prezentami. Ten dzień będziemy pamiętać bardzo długo. Św. Mikołaju dziękujemy i zapraszamy !!!
m 1m 2m 3m 4m 6m 7_________________________________________________________________________________________________________
ZAJĘCIA OTWARTE - 29-30 XII 2016 r.

W dniach 29 i 30 listopada do naszego przedszkola zaprosilismy Rodziców na zajęcia otwarte w ramach realizowanej innowacji "Podróżując ze św. Janem Pawłem II wkraczamy w świat wartości". Zajęcia listopadowe poświęcone zostały tak ważnej wartości jaką jest SZACUNEK. Pszczólki i Motylki wspólnie z Rodzicami odkrywały, jak niezmiernie istotny w kontakcie z drugim człowiekiem jest szacunek, ucząc się również przy tym szacunku do samego siebie. Próbowaliśmy wyobraźić sobie, jak wyglądałby świat bez szacunku, po czym dzieci doszły do wniosku, iż używanie zwrotów grzecznościowych, zasady kultury oraz poszanowania odmienności wyglądu, poglądów, upodobań jest warunkiem absolutnie koniecznym w relacjach z drugim człowiekiem. Doskonałą lekcją szcunku do siebie nawzajem było stworzenie w małych grupach smoka z "Ballady o grzecznym rycerzu". Dzieci pamiętały o zgodnej współpracy i ... szacunku. Dziękujemy Rodzicom i zapraszamy na następne zajęcia.

z 1z 2z 3z 4z 5z 10z 11z 12z 13z 14z 15
z 6z 7z 8z 9
__________________________________________________________________________________________________________________________
TEATR WSPÓŁCZESNY - 28 XI 2016 r.

Dnia 28 listopada grupa „Pszczółek” i „Motylków” wraz z całym Personelem przedszkola udała się do Teatru Współczesnego w Krakowie na spektakl „Baśnie Braci Grimm”. Baśnie braci Grimm, wybrane specjalnie dla naszych najmłodszych, bogate są w cudowne zdarzenia i fantastyczne postaci. Dzieci z uwagą oglądały bajkę. Ruchoma i bogata scenografia w łatwy i pełen radości sposób pobudzała dziecięcą wyobraźnię. Przedstawienie było udźwiękowione autorskimi piosenkami, które pobudzały umysł dziecka do aktywnego działania jak również sprzyjały rozwojowi muzycznemu naszych przedszkolaków. Aktorzy podczas przedstawiania używali masek scenicznych, co pozwoliło dzieciom oswoić się z różnymi formami teatru. Po spektaklu dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych. Najodważniejsi mogli wcielić się w postacie bajek. Radośni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.
T 1T 2T 3T 4T 5
_______________________________________________________________________

WARSZTATY PODRÓŻNICZE - 22 XI 2016 r.
W dniu 22 listopada odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty z cyklu "Poznajemy świat", które stanowią integralną część realizowanej innowacji pt.:"Podróżując z ze św. Janem Pawłem II wkraczamy w świat wartości". Tym razem przedszkolaki miały okazję poznać życie Indian Ameryki Południowej.
Dowiedzieliśmy się, jak dzisiaj wygląda życie Indian oglądając zdjęcia i słuchając relacji osoby,
która miała możliwość osobiscie poznać mieszkańców tego kontynentu i przyglądać się ich codzienności.  Zmierzyliśmy indiańskie stroje: ruany, poncha i kapelusze. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się gra na indiańskich instrumentach, jak lluvia seca, fletnia Pana, marakasy czy guiro z Peru, Boliwii, Dominikany, Nikaragui i Gwatemali. Na koniec zatanczyliśmy do boliwijskiej muzyki, pobawiliśmy sie boliwijskimi zabawkami enchoque i zrobiliśmy zmywalne indiańskie tatuaże odciskane prekolumbijską pieczęcią. Dziękujemy! Gracias!
i 4i 1i 2i 10i 12i 13________________________________________________________________________
TEATRZYK SKRZAT - 16 XI 2016 r.

W dniu 16 listopada 2016r. nasze przedszkole gościło aktorki Teatru SKRZAT z Krakowa. Wszystkie dzieci ochoczo i aktywnie ogladały widowisko teatralne pt.: "Przygody Okruszka", który spotkał na swojej drodze kolejnych bohaterów bajki w poszukiwaniu "zaczarowanego orzeszka'. Widowisko wzbudziło wśród dzieci ogromne emocje, ale ostatecznie wszystko dobrze sie skończyło. Okruszek odnalazł "zaczarowany orzeszek" i uratował Krainę Baśni przed zaginięciem. Dzieci w trakcie przedstawienia brały aktywny udział ruchowo, muzycznie i słownie wskazujac drogę Okruszkowi, a na koniec biły gromkie brawa. Dziękujemy wspaniałym AKTORKOM i z niecierpliwością oczekujemy kolejnego przedstawienia. 

DSCN4198DSCN4201DSCN4216DSCN4234DSCN4219
_______________________________________________________________________________________________________

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - 10 XI 2016 r.

10 Listopada 2016 roku świętowaliśmy uroczyście w naszym przedszkolu Dzień Niepodległości. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem historią. Polski przygotowywały się do Akademii, którą z tej okazji zaprezentowały przypominając wszystkim ten jakże trudny czas dla narodu polskiego. Uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Narodowy, nie zabrakło również pieśni, które podczas zaborów łączyły ludność cywilną oraz żołnierzy. Bezpośrednio po Akademii odbył się Rodzinny Konkurs Pieśni Patriotycznej „Kiedy myślę Ojczyzna…”. W tym roku konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wystąpiło aż 11 rodzin, prezentując utwory o tematyce patriotycznej, sławiące Polskę i dokonania Polaków na przestrzeni wieków. Dziękujemy ks. Proboszczowi Stanisławowi Wątrobie za obecność i błogosławieństwo oraz szanownemu jury w skład którego weszli ks. Józef Habina i pani Katarzyna Mrowczyk. Szczególne podziękowania kierujemy również w stronę wszystkich uczestników konkursu oraz przybyłych rodziców i gości oraz samych dzieci które wykazały się o0gromną odpowiedzialnością i zaangażowaniem. 

ak 1ak 3ak 4ak 5ak 6_______________________________________________________________________

  SPOTKANIE Z PANIĄ POLICJANTKĄ  - 9 XI 2016 r.

9 listopada w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z funkcjonariuszką Policji Miejskiej w Krakowie - Panią Katarzyną. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu.  Pani policjantka, w formie praktycznej, przypomniała podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię jak również pokazała ważne numery telefoniczne w razie jakiegoś wypadku. Następnie wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Po wspólnym spotkaniu, przedszkolaki razem z Panią Policjantką wyszły na parking, aby zobaczyć samochód policyjny – do którego mogły wejść i włączyć różne sygnały. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły pani policjantce podziękowanie.

POLICJA 4POLICJA 1POLICJA 3POLICJA 2


_________________________________________________________________________

STOMATOLOG W PRZEDSZKOLU - 26 X 2016 r.
27 września nasze przedszkole odwiedziła Pani Stomatolog. Podczas ciekawie prowadzonych zajęć dzieci dowiedziały się jak jest zbudowanan nasza jama ustna, oglądały przekrój zęba i wypowiadały się na temat higieny zębów. Pani Ewa podczas zabawy uswiadomiła przedszkolakom czego unikać a co  żeby długo cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Największe zainteresowanie wzbudził model sztucznej szczęki na którym dzieci w sposób praktyczny uczyły się prawidłowego mycia zębów. Na koniec Motylki i Pszczółki mogły podziwiać proste narzedzia wykorzystywane w pracy stomatologa i otrzymały na pamiątkę kolorowanki i naklejki dzielnego pacjenta. Pani Stomatolog bardzo dziękujemy za wspaniałe zajęcia.

s 1s 2s 3s 4
s 5
 ____________________________________________________________________________
NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE - 12 i 26 X 2016 r.
Trwając w miesiącu październiku, który jest miesiącem poświęconym modlitwie różańcowej, razem z całym przedszkolem uczestniczyliśmy w Nabożeństwie Różańcowym. Dzieci z Rodzicami, jak również Personel czynnie angażował się podczas modlitwy odmawiając dziesiątki różańca.
NAB 1NAB 2NAB 3NAB 4

____________________________________________________________________________

MUZEUM NARODOWE - 25 X 2016 r.
W dniu 25 października dzieci z grupy „Motylków” udały się do Galerii Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych: „Co się robi z gliny”, które były połączone z oglądaniem wystawy w Galerii Rzemiosła. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest muzeum oraz w jakim celu chroni się zabytki i gromadzi eksponaty muzealne. Przewodnik pokazał przedszkolakom najciekawsze eksponaty w Muzeum Narodowym, zwłaszcza te, które powstały z gliny. Po oglądaniu eksponatów, dzieci zostały zaproszone do Sali edukacyjnej gdzie mogły zobaczyć jak wygląda glina. Każdy otrzymał glinę do ręki i mógł własnoręcznie wykonać jakąś rzecz. Pobyt w Muzeum Narodowym był okazją do bezpośredniego obcowania dzieci ze sztuką muzealną. Dzięki lekcji muzealnej dzieci zdobyły dużo wiadomości a wycieczka dostarczyła im wiele niezapomnianych wrażeń.
muzeum 1muzeum 2muzeum 3muzeum 4muzeum 5muzeum 6muzeum 8muzeum 9

______________________________________________________________

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE - 27 X 2016 r.

Dnia 27 października dzieci z grupy Motylków wraz z opiekunami udały się do Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie na Warsztaty edukacyjne: „Wkraczamy w świat wartości” prowadzone w ramach realizacji Innowacji w naszym przedszkolu  pt.: Podróżując ze św. Janem Pawłem II wkraczamy w świat wartości.  Podczas warsztatów dzieci wysłuchały bajki pt.: „Nowe szaty cesarza” Hansa Christiana Andersena a następnie w swobodnej rozmowie, prowadzonej przez Panią Bibliotekarkę rozmawiały na temat wartości, zwłaszcza na temat uczciwości. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania: co to jest uczciwość i podawały poprawne przykłady jak należy się zachowywać aby być uczciwymi. Następnie Pani Bibliotekarka przyniosła dla dzieci książeczki aby mogły sobie pooglądać. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci mogły po raz kolejny odwiedzić Bibliotekę by móc kształtować i rozwijać zainteresowania czytelnicze jak również kształtować poczucie szacunku dla książek.
B 1B 2B 3B 4B 5
__________________________________________________________________________
ZAJĘCIA Z ROBOTYKI - 24 X 2016 r.
24 października w naszym przedszkolu odbyły sie niezwykle ciekawe warsztaty z robotyki. Dzieci 5 i 6-letnie uczyły sie budowania i programowania robotów. Podczas zajęć dzieci korzystały z nowoczesnych narzędzi dydaktycznych - klocków LEGO wyposażonych w silniki oraz sensory, dzięki którym każdy MOTYLEK mógł samodzielnie zbudować interaktywną konstrukcję. Po stworzeniu robota dzieci przystąpiły do programowania na laptopach ucząc sie w niezwykle ciekawy sposób podstaw informatyki. Dzięki zajęciom odkryliśmy fascynyjący świat robotyki. Podczas pracy zespołowej udało nam się wypracować wiele kompromisów, co miało również ogromne znaczenie dla wszystkich uczestników warsztatów.
r 1r 2r 3r 4r 5

____________________________________________________________________________

ŚW. JAN PAWEŁ II - 23 X 2016 r. 
W dniu 23 października Dzieci wraz z Rodzicami i Personelem Przedszkola uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w Parafii Chrystusa Króla, którą sprawował ks. Proboszcz Stanisław Wątroba. Podczas Eucharystii, aby uczcić Patrona naszego Przedszkola św. Jana Pawła II, przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny, w którym brało udział cale Przedszkole. Każdy miał wyznaczoną rolę. Rodzice z wybranymi dziećmi recytowali wiersze o Janie Pawle II, a pozostałe dzieci tworzyły chórek i śpiewały piosenki mówiące o życiu i obecności wśród nas Świętego Jana Pawła II. Był to  dla nas wszystkich dzień radości i dziękczynienia za dar Papieża Polaka. ŚW. JANIE PAWLE II PATRONIE NASZEGO PRZEDSZKOLA MÓDL SIĘ ZA NAMI.
___________________________________________________________________________

STRAŻ MIEJSKA - 11 X 2016 r.
  11 października w naszym przedszkolu gościliśmy Straż Miejską z zajęciami pt. "Bezpieczny przedszkolak". Podczas spotkania zgłębialiśmy zasady ruchu drogowego i porozmawialismy na temat bezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Każdy MOTYLEK i każda PSZCZÓŁKA miała okazję poczuć się jak uczestnik ruchu drogowego wcielając się w rolę pojazdów, policjantów, i pracowników stacji benzynowej. Ważna rola przpadła również przedszkolakom nadzorującym sygnalizatory swietlne. Na koniec pięknie podziękowaliśmy  STRAŻNIKOM MIEJSKIM a za udział w zajęciach otrzymaliśmy kolorowanki.
SM 1SM 2SM 3SM 4

__________________________________________________________________________

TEATR EDEN - 03 X 2016 r.
W dniu 3 października do naszego przedszkola przybył, dobrze już nam znany, Teatr „Eden” z Wieliczki. Tym razem zaprosił nas on na spotkanie z bohaterami przypowieści ewangelicznej o zagubionej owcy. Młodzi widzowie dzięki temu mogli utrwalić sobie jej przesłanie. Oczywiście, fabuła była rozbudowana tak, aby dodatkowo zainspirować wyobraźnię najmłodszych... Najpierw dobry pasterz Dawid, który miał sto owiec, wymyślił razem z dziećmi imię dla najmniejszej owieczki: Puchatek. Następnie do jego brata pasterza Wojtka przyszedł piesek pasterski Bacuś, aby mu towarzyszyć. Wojtek nie był jednak dobrym pasterzem, ponieważ spał i zaniedbywał stado, a ponadto żartował, że zginęła owieczka. To się niestety potwierdziło: zginęła Biedronka. I Dawid poszedł jej szukać do ciemnego lasu. Tam spotkał starszego drwala, któremu pomógł w pracy, ponieważ innym należy pomagać, zwłaszcza starszym i słabszym. Potem udał się do mądrego pustelnika Mateusza i poprosił o radę w poszukiwaniu owieczki. Pustelnik udzielił Dawidowi pomocy i ten odnalazł owieczkę, a następnie szczęśliwy powrócił do swojego stada. Wojtek przeprosił brata i obiecał poprawę swego zachowania. Odtąd będzie się starał pilnie pracować, pomagać innymi, nie robić głupich żartów, opiekować owieczkami, zwłaszcza najmniejszymi. Dla Pana Boga przecież ważny jest każdy człowiek, także ten najmniejszy lub przez innych wzgardzony.
Świetna gra aktorska obu Panów, ich dobry kontakt z widownią oraz poczucie humoru, oprawa muzyczna przedstawienia, scenografia i wykorzystane rekwizyty bardzo się wszystkim podobały. Dzieci ponadto były zapraszane do dialogu z bohaterami, wychodziły „na scenę” i w ten sposób brały udział w tym interaktywnym przedsięwzięciu.

eden 1eden 2eden 3eden 4eden 5eden 6eden 7eden 9


__________________________________________________________________________

WYCIECZKA DO ZOO  - 29 IX 2016 r.

29 września dzieci z grupy Pszczółek i Motylków wraz z wychowawcami i opiekunami udały się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Już sam przejazd autokarem był dużą atrakcją. Przemierzając alejki ogrodu przedszkolaki z wielkim zachwytem obserwowały wszystkie egzotyczne zwierzęta, przepiękne kolorowe ptaki i wiele innych budzących podziw zwierząt. Przedszkolakom podobały się śmieszne małpki, wysokie żyrafy oraz słonie. A szczególnym zainteresowaniem było spotkanie z pingwinami. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród Zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia dzieciom dopisywały humory. Do przedszkola wróciliśmy pełni wrażeń z uśmiechem na twarzach.
zoo 1zoo 2zoo 3zoo 4zoo 6zoo 7zoo 8zoo 9


____________________________________________________________________________
WARSZTATY PODRÓŻNICZE  - 27 IX 2016 r.
27 września odbyły się warsztaty z cyklu Poznajemy świat. pierwsze spotkanie z podróżnikami zatytułowane było „Dzieci świata”. W czasie zajęć dzieci poznały nazwy wszystkich kontynentów i dowiedziały się jakie rasy zamieszkują poszczególne z nich. Największym zainteresowaniem cieszyły się barwne stroje i zabawki z różnych stron świata dzięki którym na moment „Motylki” i „Pszczółki” mogły poczuć się jak ich rówieśnicy z dalekich krajów. Warsztaty będą jednym z zadań realizowanych w ramach innowacji „Podróżując ze świętym Janem Pawłem II wkraczamy w świat wartości” i będą miały na celu rozwijanie wrażliwości i szacunku dla drugiego człowieka.
WARSZTATY 2WARSZTATY 1

WARSZTATY 4 WARSZTATY 5                                  WARSZTATY 3

____________________________________________________________________________

MSZA SWIĘTA NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO  - 1 IX 2016 r.
Nowy rok szkolny 2016/2017 rozpoczęliśmyuczestnictwem w Mszy św., którą celebrował ks, Proboszcz Stanisław Wątroba. Wspólnie z Przedszkolami z terenu naszej Parafii pw. Chrystusa Króla, prosiliśmy Dobrego Boga o błogosławieństwo na każdy dzień,a Maryję Matkę Pana Jezusa o opiekę nad nami.
1 IX 11 IX 21 IX 3 1 IX 5